Достапни линкови

Волче – село на тројца жители и петмина гласачи


Волче – село на тројца жители и петмина гласачи
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:43 0:00

На стотина километри од Скопје, во Порече се наоѓа Волче. Македонско село кое пред половина век било дом на речиси 300 жители. Денес е на работ на заборав. Во Волче, за претстојните избори, според лична карта, регистрирани се само петмина гласачи – сите мажи. Село Волче е на работ да им се приклучи на 205-те напуштени населени места во државата, според пописот од 2021.

Категории

XS
SM
MD
LG