Достапни линкови

Во Ерменија како на Марс: Симулација на вселенска мисија


Во Ерменија како на Марс: Симулација на вселенска мисија
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:06 0:00

Шест истражувачи поминуваат еден месец живеејќи во затворени простории, одгледувајќи сопствена храна и тестираат роботски возила - сето тоа во сушен предел на јужна Ерменија. Австриските и ерменските научници ја избраа локацијата поради нејзините геолошки сличности со Марс и се надеваат дека тестот на вонземски услови за живот ќе донесе драгоцено знаење за идните мисии на Црвената планета.

Категории

XS
SM
MD
LG