Достапни линкови

Во Бугарија исчезнуваат спомениците од комунизмот


Во Бугарија исчезнуваат спомениците од комунизмот
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:43 0:00

Делови од статуи од масивниот и спорен споменик од комунистичката ера во Софија се лоцирани пред магацин во село во близина на бугарскиот главен град. Статуите беа отстранети од Споменикот на Советската армија. Советските споменици во неколку делови на Централна и Источна Европа беа нападнати или демонтирани откако Русија ја започна целосната инвазија на Украина.

Категории

XS
SM
MD
LG