Достапни линкови

Изборни протести во Вашингтон

Стотици приврзаници на Трамп се собраа во Вашингтон на 5 јануари пред очекуваното верификување од страна на американскиот Конгрес за победата на поранешниот потпретседател Џо Бајден на изборите во ноември 2020 година. Трамп и неговите приврзаници изнесоа тврдења, без веродостојни докази, дека има широко распространета измама на изборите. Некои демонстранти се соочија со полицијата и се судрија со контра-демонстрантите во близина на Белата куќа. Претседателот Доналд Трамп најави дека ќе им придружи на демонстрантите во Вашингтон.

Вчитај повеќе

16x9 Image

Гоце Атанасов

Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

Категории

XS
SM
MD
LG