Достапни линкови

Украинските сили со нови одбранбени позиции кај Авдијивка


Украинските сили со нови одбранбени позиции кај Авдијивка
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:59 0:00

По повлекувањето од Авдијивка, украинските единици се обидуваат да изградат нови одбранбени позиции западно од градот. Како што известува Андриј Кузаков од Current Time, многу жители на Авдијивка исто така си заминале. Киев ги обвинува руските сили дека пукале во осум воени заробеници, објавувајќи видео во кое наводно се гледа еден инцидент. Воениот аналитичар Јан Матвеев вели дека „многу ниска дисциплина, неказнивост и бруталност во руската армија“ можеби биле фактори кои придонесуваат.

Категории

XS
SM
MD
LG