Достапни линкови

Украина бара пат кон мирот на самитот во Швајцарија, без Русија


Украина бара пат кон мирот на самитот во Швајцарија, без Русија
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:39 0:00

Швајцарските власти соопштија дека десетици држави се согласиле да присуствуваат на самитот на 15-16 јуни во одморалиштето Бургенсток, чија цел е да се најде пат кон мир во Украина, но, Русија нема да им се придружи. Украинскиот претседател Володимир Зеленски ќе разговара за мировната формула која вклучува обновување на територијалниот интегритет на земјата, нуклеарна безбедност, безбедност на храната и враќање на сите затвореници и депортирани.

Категории

XS
SM
MD
LG