Достапни линкови

Трансродова жена штрајкува со глад пред судот во Софија за признавање на нејзиниот пол


Трансродова жена штрајкува со глад пред судот во Софија за признавање на нејзиниот пол
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:55 0:00

Трансродова жена штрајкува со глад пред судот во бугарскиот главен град Софија, откако највисокиот апелационен суд во земјата во февруари пресуди дека бугарскиот закон „не предвидува“ законски измени на нечиј пол. Таа вели дека правниот ќорсокак ги спречува сите транс лица во Бугарија да водат нормален живот.

Категории

XS
SM
MD
LG