Достапни линкови

Свеќи и гробови: Денот на сите светци низ Европа

Поглед кон тоа како христијаните во Европа го одбележаа Денот на сите светци на 1 ноември.

Свеќи и светилки осветлуваа надгробни споменици на гробиштата низ Европа на 1 ноември кога христијаните го одбележаа Денот на сите светци. Традиционално, луѓето ги посетуваат гробовите на саканите членови на семејството оставајќи запалени свеќи, шарени ламби и цвеќиња.

Вчитај повеќе

16x9 Image

Гоце Атанасов

Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

Категории

XS
SM
MD
LG