Достапни линкови

Тимјаник: од протест и навреди до соживот и хуманост за децата со попреченост


Тимјаник: од протест и навреди до соживот и хуманост за децата со попреченост
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:04 0:00

Пет деца живеат во малиот групен дом во неготинското село Тимјаник. Сите се со попреченост, негувателки се грижат за нив 24 часа во денот. Се радуваат на мали и на обични работи: кога некој ќе ги посети, ќе им дојде на роденден, ќе им однесе подарок или ќе ги почести сок. Селаните ги прифатија децата. Пред пет години протестираа против отворањето на домот, а сега велат: Тие деца се добри!

Категории

XS
SM
MD
LG