Достапни линкови

Сведочење за пристигнувањето на НАТО на Косово пред 25 години


Сведочење за пристигнувањето на НАТО на Косово пред 25 години
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:10 0:00

Поминаа 25 години откако силите на КФОР предводени од НАТО пристигнаа на Косово за да го зачуваат мирот меѓу етничките Албанци и Србите, а Фатмир Кељменди сè уште има живи спомени од пречекот на француските војници во градот Митровица. Тие пристигнаа само три дена по договорот со кој заврши Косовската војна 1998-1999 година, во која беа убиени повеќе од 13.000 луѓе.

Категории

XS
SM
MD
LG