Достапни линкови

Сопругот на новинарката на РСЕ, уапсена во Русија, бара нејзино ослободување


Сопругот на новинарката на РСЕ, уапсена во Русија, бара нејзино ослободување
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:40 0:00

Сопругот на американската новинарка Алсу Курмашева, која е приведена во Русија, го даде своето прво интервју за нејзината ситуација. Курмашева работи за Татар-башкирската редакција на РСЕ, додека нејзиниот сопруг, Павел Буторин, е шеф на Current Time, ТВ и дигитална мрежа на руски јазик, предводена од РСЕ во партнерство со Гласот на Америка. Притворот на Курмашева, на 18 октомври, беше осуден од Вашингтон и меѓународните групи за човекови права. Со Буторин, разговараше Реј Фурлонг од РСЕ.

Категории

XS
SM
MD
LG