Достапни линкови

Со брод до Аљаска: како двајца Руси избегаа од мобилизација


Со брод до Аљаска: како двајца Руси избегаа од мобилизација
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:58 0:00

Кога офицерите дошле да го мобилизираат за војната во Украина, Максим Тејунаут не им отворил. Наместо тоа, тој и еден пријател брзо направиле план да ги напуштат своите домови во регионот на Далечниот североисточен регион во Русија и да избегаат со брод. Ризикувајќи да бидат заробени од крајбрежната стража и опасностите од отвореното море, тие стигнале до Аљаска, каде што го започнаалепроцесот на барање азил во САД.

Категории

XS
SM
MD
LG