Достапни линкови

Руси живеат во беда во рајот за работниците

„Пролетарка“ во рускиот град Твер некогаш беше елегантен комплекс со црвена тула дизајниран како модел за домување на работниците. Изграден меѓу 1858 и 1913 година, тој беше град во градот, во кој биле сместени околу 15.000 работници од локалната фабрика за памук.

Откако Советите дојдоа на власт во 1917 година, комплексот уживаше во својот најславен период со продавници, библиотека, болница, базени и театар. Но, како и голем дел од комуналните советски станови Пролетарката пропадна и нејзините сиромашни жители сега живеат во беда.

Вчитај повеќе

16x9 Image

Гоце Атанасов

Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

XS
SM
MD
LG