Достапни линкови

Руски моторџии се соочуваат со тортура и обвиненија за тероризам поради несогласување со војната во Украина


Руски мото клуб е означен како терористичка ќелија откако ја критикуваше војната во Украина во интерен разговор и на социјалните мрежи. Член на групата, татко на четири деца, вели дека бил мачен и принуден да признае откако безбедносните сили тврделе дека во неговата гаража пронашле делови од бомби и друго нелегално оружје. Неговото семејство побегна во соседна Грузија, додека друг член на клубот избегна апсење и сега живее во САД.

Категории

XS
SM
MD
LG