Достапни линкови

Русија ја прогласи РСЕ за „непожелна организација“


Русија ја прогласи РСЕ за „непожелна организација“
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:46 0:00

Руската влада ја прогласи Радио Слободна Европа за „непожелна организација“, според регистарот што го води Министерството за правда на земјата. Со тоа, на РСЕ и се забранува да работи во Русија и го изложува секој што соработува со медиумот на потенцијално кривично гонење. Претседателот на РСЕ, Стивен Капус, рече дека овој потег покажува дека Москва смета дека независното известување е „егзистенцијална закана“.

Категории

XS
SM
MD
LG