Достапни линкови

Плетени цветови во знак на сеќавање на Сребреница


Плетени цветови во знак на сеќавање на Сребреница
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:10 0:00

Група жени од градот Грачаница во северозападна Босна и Херцеговина почнаа да плетат цвет во 2010 година во знак на сеќавање на повеќе од 8.000 мажи и момчиња убиени од силите на босанските Срби во Сребреница во јули 1995 година. Оттогаш, тие направија над 100.000 цветови, кои станаа неофицијален симбол на масакрот.

Категории

XS
SM
MD
LG