Достапни линкови

Дали ќе има последици за Украина од новиот проруски претседател на Словачка?


Дали ќе има последици за Украина од новиот проруски претседател на Словачка?
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:15 0:00

Изборната победа на Петер Пелегрини на 6 април и дава на Словачка претседател пријателски настроен кон Русија, чии ставови се во согласност со ставовите на словачкиот премиер Роберт Фицо. Но, тоа не мора да значи дека земјата ќе заземе силен став против политиките на НАТО и ЕУ кои ја поддржуваат Украина во одбраната од инвазијата на Русија, велат аналитичарите.

Категории

XS
SM
MD
LG