Достапни линкови

Раскошно: Македонски монахињи прават капи за епископи

Манастирскиот комплекс Рајчица се наоѓа во С. Македонија, на само неколку километри од границата со Албанија. Монахињите поминуваат многу од своето време во молитва, но тие исто така се посветени на високо квалификуван занает: правење сложени капи за епископи, еден од симболите на Православната христијанска црква.

Вчитај повеќе

16x9 Image

Гоце Атанасов

Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

Категории

XS
SM
MD
LG