Достапни линкови

Напад врз училиште во Татарстан

Во главниот град на Татарстан, Казан, непознати мажи влегле во училиштето со оружје и отвориле оган.

Седум ученици и еден наставник беа убиени.

Претседателот на Татарстан Рустам Миниханов рече дека 16 лица - 12 деца и четири возрасни лица се хоспитализирани по пукањето во 175-та гимназија, јавува татарската служба на Радио Слободна Европа (РСЕ).

Децата скокале од прозорците за време на нападот.

Родителите рекоа дека двајца мажи со автоматско оружје влегле во гимназијата. Потоа се слушнала експлозија.


Вчитај повеќе

16x9 Image

Гоце Атанасов

Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

Категории

XS
SM
MD
LG