Достапни линкови

Масовна воена вежба на НАТО во Полска, во близина на границата со Русија


Масовна воена вежба на НАТО во Полска, во близина на границата со Русија
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:34 0:00

Околу 20.000 војници на НАТО ја преминаа реката Висла во северна Полска, како дел од воената вежба наречена Змеј 24. Маневрите се дел од операцијата на Алијансата „Решителен бранител“, во која учествуваат околу 90.000 војници од сите 31 земја на НАТО плус Шведска. Вежбата е најголема на НАТО од Студената војна и има за цел да покаже солидарност меѓу земјите-членки во услови на растечка загриженост за безбедноста поттикната од целосната инвазија на Русија на Украина.

Категории

XS
SM
MD
LG