Достапни линкови

Масовна депортација на авганистански бегалци од Пакистан


Масовна депортација на авганистански бегалци од Пакистан
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:08 0:00

Авганистанските бегалци во Пакистан масовно се враќаат дома, бидејќи, пакистанските власти им поставија рок до 1 ноември, да си заминат или ќе бидат насилно депортирани. Пакистанските власти наредија околу 1,7 милиони авганистански бегалци без документи доброволно да заминат или ќе се соочат со депортација. Но, многу од нив велат дека ќе се соочат со сериозна опасност од талибанците во Авганистан.

Категории

XS
SM
MD
LG