Достапни линкови

Како се прави косовско традиционално сирење?

На косовскиот дел од Шар планина, овчарите сè уште произведуваат традиционално овчо сирење како што тоа се правело со векови. Семејството Баље прави повеќе од 1.000 килограми шарско сирење секоја сезона. Тоа е од непастеризирано овчо млеко и го добива својот карактеристичен вкус од уникатните растенија и билки што растат во планинскиот венец Шар.

Вчитај повеќе

16x9 Image

Гоце Атанасов

Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

Категории

XS
SM
MD
LG