Достапни линкови

„Лузните никогаш не изчезнуваат“ - породување во ирански затвор


„Лузните никогаш не изчезнуваат“ - породување во ирански затвор
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:07 0:00

Со децении, Наргес Ескандари-Груенберг не зборуваше за нејзиното искуство со породувањето во најозлогласениот затвор во Иран. По бегството во Германија во 1985 година, таа сега е заменик градоначалник на Франкфурт. Во услови на постојана репресија во земјата на нејзиното раѓање, таа вели дека е важно да ја раскаже својата приказна за да биде сведок на „злосторствата на режимот“.

Категории

XS
SM
MD
LG