Достапни линкови

Лавров пристигна на состанокот на ОБСЕ


Лавров пристигна на состанокот на ОБСЕ
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:13 0:00

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, претпладнево пристигна во СРЦ „Борис Трајковски“, каде се одржува 30-иот министерски совет на ОБСЕ. Шефот на руската дипломатија пристигна без делегација, а го пречека македонскиот министер и претседавач со ОБСЕ, Бујар Османи.

Доаѓањето на Лавров на состанокот на ОБСЕ беше спорно до пред два дена, поради санкциите за Русија поради инвазијата врз Украина. Шефот на македонската дипломатија, во интервју за РСЕ, нагласи дека доаѓањето на лавров е на состанок на ОБСЕ, а не посета на Македонија.

Категории

XS
SM
MD
LG