Достапни линкови

Косовските Срби во потрага по готовина поради забраната на динарот


Косовските Срби во потрага по готовина поради забраната на динарот
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:27 0:00

Од 1 февруари, Косово забрани употреба на девизи во земјата, што го комплицира секојдневниот живот на многу етнички Срби кои примаат пензии и други плаќања во српски динари. Додека Соединетите Држави вршат притисок врз Косово да ја преиспита забраната, некои жители се принудени да патуваат преку српската граница за да ги подигнат своите пари.

Категории

XS
SM
MD
LG