Достапни линкови

Клиника за онкологија – драматичен крик за помош од државата


Клиника за онкологија – драматичен крик за помош од државата
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:21 0:00

Бројот на заболени од рак во Северна Македонија постојано се зголемува, а на Клиниката за онкологија во Скопје ниту има доволно лекови, ниту персонал. Регионални онколошки центри нема, па сите пациенти патуваат во Скопје. Истрагата на Јавното обвинителство за скандалот со злоупотреба на цитостатиците сеуште трае, но проблемите се со години наназад и наместо да се решаваат, стануваат уште поголеми.

Категории

XS
SM
MD
LG