Достапни линкови

Екс казахстански министер прогласен за виновен за смртта на сопругата


Екс казахстански министер прогласен за виновен за смртта на сопругата
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:02 0:00

Поранешниот казахстански министер за економија Куандик Бишимбаев е прогласен за виновен за убиство на неговата сопруга и осуден на 24 години затвор. Судот во Астана ја донесе пресудата на 13 мај во судење од висок профил што го стави семејното насилство во центарот на вниманието во Казахстан. Најмалку 400 жени годишно умираат од брачно насилство во оваа централноазиска земја, според бројките на ОН.

Категории

XS
SM
MD
LG