Достапни линкови

Како војната во Нагорно-Карабах го смени тонот на ерменскиот дудук


Како војната во Нагорно-Карабах го смени тонот на ерменскиот дудук
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:33 0:00

Вибрациите на специфичната трска што расте околу регионот Нагорно-Карабах со векови беше клучна за звукот на дудукот во Ерменија. Неодамнешното воено преземање на спорната територија од страна на Азербејџан значи дека производителите на дудуци сега бараат увозна трска, но, некои стравуваат дека традиционалниот звук може засекогаш да се промени.

Категории

XS
SM
MD
LG