Достапни линкови

Како се избира претседател на САД?


Како се избира претседател на САД?
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:19 0:00

Во САД претседателот се избира на многу покомплициран начин отколку во Северна Македонија. Гласањето таму не е директно - не се гласа директно за кандидатите, туку за нивните претставници. Самите избори се одржуваат во две фази - првични и актуелни. Какви се првичните избори погледнете во видеото.

Категории

XS
SM
MD
LG