Достапни линкови

Што ќе се случи ако проруските популисти зајакнат на европските парламентарни избори?


Што ќе се случи ако проруските популисти зајакнат на европските парламентарни избори?
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:35 0:00

Од 6 до 9 јуни се одржуваат избори за Европскиот парламент. Во 27-те земји-членки на ЕУ можат да гласаат околу 370 милиони луѓе. Граѓаните на ЕУ избираат 720 пратеници за следните пет години кои доаѓаат од сите земји-членки. Според анкетите, се предвидува дека ќе има зголемување на она што нашироко се нарекува популистичка десница. Некои од нив изразуваат проруски чувства.

Категории

XS
SM
MD
LG