Достапни линкови

Илјадници Украинци нелегално во руски затвори


Илјадници Украинци нелегално во руски затвори
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:18 0:00

Меѓународните мониторинг организации проценуваат дека илјадници Украинци биле незаконски затворени и депортирани од руските сили од почетокот на целосниот напад врз Украина во февруари 2022 година. Нивните семејства бараат информации додека сведоците од прва рака раскажуваат како цивили биле уапсени на улица додека оделе во секојдневните рутини: пазарење, одење на работа или посета на роднини.

Категории

XS
SM
MD
LG