Достапни линкови

Хрватска сака да го помогне извозот на украинско жито


Хрватска сака да го помогне извозот на украинско жито
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:01 0:00

Откако Русија се повлече од договорот за извоз на жито со Украина во јули, Хрватска почна да разгледува начини како би можела да помогне да се дојде до жетвата на меѓународните пазари. Експертите сугерираат дека житото може да патува од Украина по реката Дунав до хрватскиот град Вуковар, а потоа преку железница до пристаништето Риека. Балканскиот сервис на РСЕ ја разгледа одржливоста на предлогот.

Категории

XS
SM
MD
LG