Достапни линкови

Пешовска: Хакерските напади со откуп се сериозен предизвик за истражителите


Пешовска: Хакерските напади со откуп се сериозен предизвик за истражителите
please wait

No media source currently available

0:00 0:14:19 0:00

Рансомвер нападот е малициозен напад со кој се заклучува уредот, или инкриптираат податоците внатре, по што се бара откуп во пари или критопто валути. Предизвик е за сите истражители, но тоа не значи дека не може да се постигне успех и да се откријат, вели истражителката од ОЈО, Марина Пешовска.

Категории

XS
SM
MD
LG