Достапни линкови

Тепачка во парламентот на Грузија и масовни демонстрации против Законот за „странски агенти“


Тепачка во парламентот на Грузија и масовни демонстрации против Законот за „странски агенти“
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:16 0:00

Илјадници Грузијци протестираа во Тбилиси на 15 април, откако пратениците повторно го разгледуваа предлог-законот со кој се бара од организациите финансирани од странство да се регистрираат во владата. Владејачката партија претходно го поддржа контроверзниот закон за „странски агенти“ во 2023 година, а потоа го повлече како реакција на претходните масовни протести. Додека пратениците го предлагаа законот, дојде до тепачна во парламентот.

Категории

XS
SM
MD
LG