Достапни линкови

Градинки и училишта стануваат старски домови оти старите се побројни од децата


Градинки и училишта стануваат старски домови оти старите се побројни од децата
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:20 0:00

Населението во Северна Македонија драматично старее. Во моментов има повеќе стари лица над 65 години отколку деца до 14 години. Општините бараат начин да ги згрижат старите, па објекти што порано се користеле како градинки, училишта и амбуланти, сега ги пренаменуваат во домови за стари лица. Такви се примерите од Пробиштип и од Кратово.

Категории

XS
SM
MD
LG