Достапни линкови

Дивите депонии ја уништија „дивата природа“ во Црна Гора


Дивите депонии ја уништија „дивата природа“ во Црна Гора
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:14 0:00

Иако уставот на Црна Гора ја прогласува земјата за „еколошка држава“, нејзините диви балкански ливади и планини се преполни со диви депонии. Стотици диви депонии ја загадуваат животната средина, и покрај националниот туристички слоган на земјата „Дива убавина“. Земјата-кандидат за ЕУ ​​ќе мора да ја зголеми стапката на рециклирање од 1 процент на 50 проценти до 2030 година за да се квалификува за членство.

Категории

XS
SM
MD
LG