Достапни линкови

Денот на независноста на Грузија одбележан со масовен протест


Денот на независноста на Грузија одбележан со масовен протест
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:03 0:00

На Денот на независноста на Грузија, илјадници демонстранти ја повикаа владејачката партија Грузиски сон да го повлече контроверзниот закон за „странски агенти“, кој се смета за ист со законодавството што се користи во Русија за да се замолчат критичарите и да се скрши опозицијата. Демонстрантите го вееја знамето на Европската унија за да ја покажат својата поддршка за продолжување на напорите на Грузија да се приклучи на евроатлантската заедница, што се смета дека новиот закон го загрозува.

Категории

XS
SM
MD
LG