Достапни линкови

Декриминализација на порното во Украина?


Декриминализација на порното во Украина?
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:02 0:00

Украински пратеници предлагаат нова легислатива со која ќе се укине законот од 2001 година против порнографија, велејќи дека сегашните правила ги криминализираат нормалните луѓе и ја отвораат вратата за полициската корупција. Креаторите на порно филмови, кои ја поддржуваат промената, помогнаа да се соберат 850.000 долари воена помош за Украина, нудејќи откривање фотографии во замена за добротворни донации. Околу 1.200 обвиненија поврзани со порно се поднесуваат секоја година во Украина и секој што има голи фотографии од некого на својот телефон технички е предмет на кривично гонење.

Категории

XS
SM
MD
LG