Достапни линкови

Чешката иницијатива за набавка на гранати за Украина, стартува со испорака од јуни


Чешката иницијатива за набавка на гранати за Украина, стартува со испорака од јуни
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:14 0:00

Чешкиот советник за национална безбедност Томаш Појар вели дека иницијативата за муниција ќе започне со испраќање на итно потребните артилериски гранати во Украина најдоцна до јуни. Акцијата предводена од Чешка, наводно, собрала доволно средства за да набави стотици илјади гранати од пазари кои не се членки на ЕУ. Во интервју за Current Time, Појар рече дека поддршката на Украина е од суштинско значење за чешката безбедност бидејќи тоа значи дека „руските војници не се на границата со Словачка“.

Категории

XS
SM
MD
LG