Достапни линкови

Босанците се надеваат дека УНЕСКО ќе ги признае севдалинките


Босанците се надеваат дека УНЕСКО ќе ги признае севдалинките
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:00 0:00

Властите во Босна и Херцеговина водат кампања за севдалинката - традиционален жанр на народна музика, да биде додадена на листата на нематеријално културно наследство на УНЕСКО, до крајот на оваа година. Музичарите и слушателите велат дека често тажните песни допираат до нивните емоции и се обединувачки елемент на босанската култура.

Категории

XS
SM
MD
LG