Достапни линкови

Авганистанските повратници ги опишуваат тешките услови во нивната татковина


Авганистанските повратници ги опишуваат тешките услови во нивната татковина
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:50 0:00

Илјадници Авганистанци принудени да се вратат во Авганистан по протерувањето од соседен Пакистан велат дека сега се соочуваат со живот во импровизирани кампови без санитарии и вода. Авганистанските повратници, исто така, изразуваат загриженост за тоа каде да одат во Авганистан откако со години живееле во странство. Меѓународните групи за човекови права ги осудуваат условите во камповите формирани од талибанците, но авганистанскиот режим ги оспорува тврдењата и вели дека ги транспортира новодојдените во нивните родни региони.

Категории

XS
SM
MD
LG