Достапни линкови

Криза во Нагорно-Карабах: Азербејџан го блокираше ерменскиот хуманитарен конвој

Ерменскиот конвој камиони што се упати кон регионот Нагорно-Карабах беше запрен на контролен пункт на Азербејџан на 27 јули. Ерменската влада вели дека камионите носат итна помош во храна во отцепената територија. Азербејџанското Министерство за надворешни работи го нарече конвојот „провокација“. Набљудувачите од Мисијата на ЕУ во Ерменија ја следат ситуацијата.


Вчитај повеќе

Категории

XS
SM
MD
LG