Достапни линкови

Земјотрес во Мароко: Стотици мртви и повредени

Повеќе од 600 луѓе загинаа во силниот земјотрес што го погоди центарот на Мароко доцна на 8 септември по локално време, соопшти Министерството за внатрешни работи на земјата.

Во извештајот на тамошното МВР, објавен утрото на 9 септември по средноевропско време, се наведува дека загинале 632 лица, а 329 се повредени.

Според Министерството, 51 од повредените се во критична состојба по земјотресот.


Вчитај повеќе

Категории

XS
SM
MD
LG