Достапни линкови

Вести

Тоне иранската валута додека протестите продолжуваат низ земјата

Илустративна фотографија

Иранската валута, ријалот, продолжи со својата остра девалвација, бидејќи економските проблеми се влошуваат поради недостаток на напредок во нуклеарните преговори со Западот и повеќемесечните граѓански немири кои продолжуваат да ја потресуваат земјата.

Иранската валута достигна ново, историски најниско ниво во однос на американскиот долар на 28 декември, еден долар има вредност од 440.000 риали, наспроти 360.000 риали пред еден месец, објави девизниот сајт „Bonbast.com“.

Иранците се обидуваат да ги претворат своите заштеди во странски валути, особено во американски долари и евра, во услови на влошена економска ситуација предизвикана од меѓународните нуклеарни санкции и политичката нестабилност поради тековниот бран протести по смртта на 22-годишната Махса Амини, откако беше уапсена од полицијата за морал во септември, за „неправилно“ носење на задолжителната шамија.

Пред почетокот на сегашниот бран протести, риалот беше проценет на приближно 298.200 за долар.

Слабеењето на валутата, исто така, беше забрзано со намалените надежи за заживување на историскиот нуклеарен договор од 2015 година меѓу Техеран и глобалните сили со кој се укинаа повеќето меѓународни економски санкции во замена за ограничувања на нуклеарната програма на Техеран.

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп се повлече од договорот во 2018 година, со што повторно воведе остри санкции врз Иран и го натера Техеран да продолжи со нуклеарните активности.


Преговорите за негово заживување беа обновени во април, но оттогаш заостануваат поради западните обвинувања дека Иран продолжува со нукларни активности.

На 28 декември, иранскиот министер за надворешни работи Хосеин Амир-Абдолахиан се состана во главниот град на Оман, Мускат, со оманскиот султан Хајтам бин Тарик, во време на шпекулации дека Мускат презел улога во обновувањето на договорот.

Сепак, портпаролот на германското Министерство за надворешни работи Кристофер Бургер на 28 декември изјави дека Берлин, еден од потписниците на договорот, не гледа причина да се врати на преговорите.

Техеран инсистира на тоа дека неговата нуклеарна програма има само цивилни цели, но Западот стравува дека може да се доближи до можноста да изгради нуклеарно оружје.

види ги сите денешни вести

САД организираат во Приштина дискусија за Заедницата на општините со српско мнозинство

Митовица

На иницијатива на амбасадата на Соединетите држави денеска во Приштина претставници на Владата и Претседателството на Косово, како и опозициските политички партии и граѓанското општество, разговараат за формирање на Заедница на општини со српско мнозинско население. „Со нетрпение очекуваме да ги слушнеме перспективите на различни групи лидери на граѓанското општество, владини претставници и политички лидери“, се вели во објавата на амбасадата на Твитер пред почетокот на дискусијата.

Оваа средба доаѓа по инсистирањето на меѓународната заедница Косово да го започне процесот на формирање на Заедницата, што актуелната влада предводена од премиерот Албин Курти упорно го одбива, со образложение дека не е во согласност со Уставот на Косово и дека не може да се формираат моноетнички здруженија. Формирањето на Заедницата на општини со српско мнозинство првпат беше договорено во 2013 година како дел од дијалогот меѓу Косово и Србија за нормализација на односите, со посредство на Европската унија. Потоа во 2015 година беа воспоставени принципите, но Уставниот суд на Косово изјави дека тие не се во согласност со 23 члена од Уставот на Косово, со заклучок дека сепак може да се приспособат со статут или некој подзаконски акт. Портпаролката од Амбасадата на САД во Косово Кетрин Џад за Радио Слободна Европа изјавија дека целта на дискусијата е да се подобри меѓусебното разбирање за Заедницата на општини со српско мнозинство и да се обезбеди поддршка за дијалогот меѓу Косово и Србија.

Во текот на јануари, високи американски функционери во неколку наврати нагласија дека Косово мора да формира Унија, но во исто време изјавија дека нема да поддржат никаква идеја за создавање на нова Република Српска, ентитет во Босна и Херцеговина. На 30 јануари советникот на Стејт департментот Дерек Шоле и специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан, Габриел Ескобар, ја истакнаа важноста на формирање на Заедницата.

Киев го критикува хрватскиот претседател кој рече дека Крим никогаш нема да се врати во Украина

хрватскиот претседател Зоран Милановиќ

Украинското Министерство за надворешни работи денеска го критикуваше хрватскиот претседател Зоран Милановиќ кој изјавил дека Крим никогаш нема да се врати под украинска контрола, опишувајќи го неговиот коментар како „неприфатлив“. Русија го зазеде полуостровот Црно Море од Украина во 2014 година.

Во забелешките во понеделникот во кои детално се опишува неговиот приговор за обезбедување воена помош од Загреб за Киев, Милановиќ рече дека е „јасно оти Крим никогаш повеќе нема да биде дел од Украина“. „Ги сметаме за неприфатливи изјавите на претседателот на Хрватска, кој ефективно фрли сомнеж врз територијалниот интегритет на Украина“, напиша на Фејсбук портпаролот на украинското Министерство за надворешни работи, Олег Николенко.

Нов биланс на нападот во Пакистан, најмалку 88 загинати

од експлозијата во џамијата во Пешавар, Пакистан, 30.01.2023.

Најмалку 88 лица загинаа, а 150 се ранети во самоубиствен напад на џамија во седиштето на полицијата во Пешавар, северозападен Пакистан, според новиот биланс на властите, кои денеска изразија страхување дека под урнатините ќе има уште жртви. Експлозијата се случила вчера напладне, на место кое е на околу 50 километри од границата со Авганистан и каде безбедносната состојба е влошена во последните години. Најмалку девет тела биле пронајдени синоќа во урнатините на џамијата.

„Во текот на утрото ќе го отстраниме последниот дел од урнатиот покрив за да можеме да извлечеме уште тела“, изјави за АФП портпаролот на службите за итни случаи во Пешавар. Повеќето од жртвите се полицајци. Со почести синоќа беа погребани околу 20 полицајци. Ниту една група не презеде одговорност за нападот.

Русија започна со нови напади на истокот на Украина

Украински војници на оклопен транспортер МТ-ЛБ во регионот Доњецк, 30 јануари 2023 година

Руските трупи започнаа нов бран напади врз украинските позиции и цивилните населби, соопшти денеска украинската војска. Тешките борби продолжија со несмалено темпо на истокот на Украина, а претседателот Володимир Зеленски оцени дека ситуацијата и понатаму е „многу тешка“. Вуледар, град во регионот Доњецк, стана најновата фокусна точка на битката за контрола на источна Украина. Генералштабот на вооружените сили на Украина извести за три руски воздушни напади и четири ракетни напади, како и за повеќе од 60 напади од ракетни системи кои ги таргетирале украинските населби.

„Непријателот продолжува да спроведува офанзивни дејства во правците Лиман и Бахмут, претрпувајќи големи загуби“, се вели во утринскиот извештај на Генералштабот. Украинската војска, исто така, ги отфрли тврдењата на Денис Пушилин, администратор на делови од регионот на Доњецк под контрола на Русија, дека Русите напредувале во близина на Вуледар. „Не ги загубивме нашите позиции“, рече Евген Јерин, портпарол на украинската војска задолжен за областа. Ниту руските ниту украинските тврдења не можеа да се проверат независно. Руски функционер изјави дека Москва преселила дополнителни сили и опрема во регионот Курск на границата со Украина за да ја заштити границата и да обезбеди безбедност. Регионалниот гувернер Роман Старовоит на состанокот на локалната администрација изјави дека во Курск веќе е формиран персонал од вооружените сили, граничарите и агенциите за спроведување на законот. Локалните власти тврдат дека областа била изложена на украинско гранатирање откако Русија ја нападна Украина пред речиси една година.

Бајден нема да испраќа борбени авиони во Украина, Макрон е поотворен за идеи

борбени авиони Ф-16 (илустрација)

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека Соединетите држави нема да испратат борбени авиони Ф-16 во Украина, иако францускиот претседател Емануел Макрон рече дека Франција не исклучува нивно испраќање доколку се исполнети одредени услови. Бајден одговори „не“ на прашањето од новинарите во Белата куќа дали е за испраќање на авионите, кои ги побараа украинските лидери, откако во минатата недела добија ветувања дека Германија, САД и другите западни сојузници ќе испрати тенкови.

Макрон на заедничка прес-конференција во Хаг со холандскиот премиер Марк Руте беше прашан дали Франција размислува да испрати борбени авиони. „Ништо не е исклучено, но прво треба да се исполнат одредени услови. Ова значи исклучување дека борбените авиони ќе се користат „за напади на руска територија“ и дека нивното обезбедување нема да ја ослабне француската армија“, рече Макрон, наведувајќи дека Украина ќе мора официјално да ги побара авионите. Макрон, денеска во Париз треба да се сретне со украинскиот министер за одбрана Олексеј Резников. Руте рече дека Украина официјално не побарала борбени авиони Ф16 од американско производство од Холандија и во моментов „не се зборува за испорака на Ф-16 на Украина.

Во меѓувреме, во Берлин, украинскиот амбасадор во Германија рече дека Киев сè уште не побарал од Германија да и достави борбени авиони, но посочи колку тие би биле важни. Борбените авиони се дел од напорите на Украина да го одбрани својот воздушен простор и да се одбрани од проектилите испукани врз украинските градови и инфраструктура, изјави Олексеј Макеев. Неговите коментари уследија откако германскиот канцелар Олаф Шолц на 29 јануари повтори дека Германија нема да испраќа борбени авиони во Украина.

Продолжува конференцијата на Владата „Година на нови можности“

Годишната конференција „Година на нови можности“

Годишната конференција „Година на нови можности“ што ја организира Владата продолжува денеска со панел дискусија на тема „Северна Македонија како зелен енергетски хаб – како да се претвори кризата во можност“. На овој, прв панел, обраќања ќе имаат премиерот Димитар Ковачевски, како и министерот за економија Крешник Бектеши.

На вториот панел со наслов „Надворешна, безбедносна и одбранбена политика, предизвици и можности за обезбедување меѓународна соработка и сигурност“ видео обраќање ќе има министерот за надворешни работи Бујар Османи, а ќе се обратат и министерката за одбрана Славјанка Петровска, како и министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. Третиот панел е посветен на фискални, монетарни и даночни политики во време на криза, а како говорник е најавен министерот за финансии Фатмир Бесими.

На четвртиот панел „Рамномерен регионален и локален развој и придобивки од новиот систем за субвенции во земјоделство“ ќе говорат министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски и министерот за локална самоуправа Ристо Пенов. Целта на годишната конференција е преку дискусија да се направи пресек на владините мерки и случувањата во 2022 година, со акцент на идните насоки и визија за новата 2023 година.

Штрајкови и протести против пензиските реформи во Франција

Протести во Франција против реформи во пензискиот систем

Француските синдикати ги повикаа граѓаните да протестираат денеска против пензиските реформи, бидејќи премиерката Елизабет Борн повтори дека нема да има разговори за зголемувањето на старосната граница за пензионирање. На првиот голем митинг на 19 јануари против непопуларната реформа, повеќе од милион луѓе се собраа низ Франција. Осум големи француски синдикати се надеваат дека ќе соберат голем број против „нефер реформите“. Синдикатите, како и опозициските партии, левицата и екстремната десница, го отфрлаат предлогот да се пензионира на 64, наместо на 62 години.

Лидерката на екстремната десница во парламентот Марин Ле Пен оцени дека, како што стојат работите во моментов, можно е пензиската реформа да не биде усвоена во парламентот. Министерот за транспорт Клемент Боун изјави дека во вторник се очекуваат прекини во железничкиот сообраќај и во јавниот превоз во Париз. Синдикатите го најавија следниот протест и штрајкови од 6 февруари. Потоа беа најавени штрајкови во пристаништата, рафинериите и електраните. Предлог-законот за пензиската реформа денеска ќе пристигне во парламентот, каде прво ќе се разгледува на комисија. Поднесени се над 7.000 амандмани, главно од левицата.

Средба Ковачевски – Таравари за можен влез на АА во Владата

Димитар Ковачевски и лидерот на Алијансата а Албанците (АА), Арбен Таравари

Премиерот Димитар Ковачевски денеска во Владата, ќе има средба со лидерот на Алијансата а Албанците (АА), Арбен Таравари, на која ќе се разговара за евентуален влез на партијата во владината коалиција. Ковачевски потврди дека ќе има средба со Таравари. „Ќе разговараме за напредокот од последниот пат кога сме се виделе, но ќе разговараме, исто така, и за можна соработка и за законски и за програмски решенија кои можат да ги унапредат капацитетот на државата и Собранието и донесување на оние одлуки за остварување на нашата зацртана цел 2030 да бидеме земја членка на ЕУ“, изјави Ковачевски.

Во однос на кадровските прашања, Ковачевски рече дека за тоа во моментов не е разговарано, но оти доколку тој и Таравари најдат заеднички јазик во програмските политики и во делот на законските системски решенија, може да се разговара за тоа. Премиерот рече дека е согласен со коалициските партнери со кои неодамна имаше средба дека во моментов балансот во Владата треба да остане таков. Според него, проширувањето на мнозинството во Парламентот ќе значи зголемување на капацитетот, поефикасна работа, побрзо носење на одлуките кои ќе значат интеграција на државата во ЕУ, меѓутоа и носење на закони кои значат европски квалитет дома.

Ова ќе биде втора официјална средба на Ковачевски Таравари, а во јавноста подолго време се зборува дека АА ќе стане дел од Владата, и дека нивни кадри ќе раководат со здравство и правда. Претседателството на Алијанса за Албанците во петокот на седница во Тетово формира тим составен од лидерот Таравари и петмина негово најблиски соработници со задача да преговараат дали нивната партија ќе стане дел од Владата и ќе се прошири владиното мнозинство.

Комисиска расправа во Собранието за предлогот јавниот обвинител Јовески да биде уставен судија

Љубомир Јовески

Во собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата денеска треба да продолжи дебатата предлогот јавниот обвинител Љубомир Јовески да биде уставен судија. Според информациите од Собранието, останати за збор се уште дваесетина пратеници, главно од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Двајца од предложените Татјана Васиќ Бозаџиева и Фатмир Скендер, кои го поминаа комисискиот филтер, станаа уставни судии откако Собранието во октомври гласаше. Претседателката на Комисијата Марија Георгиевска со издвоено мислење испратено до претседателот на Собранието тогаш предложи пленумот да гласа за овие кандидати за да не дојде ситуација на уставна криза, бидејќи Судот беше без доволен број уставни судии.

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ на комисиските расправа со долги говори од повеќе часови го одолговлекуваше изборот на уставните судии, а според пратеници од владејачкото мнозинство, тоа веројатно ќе биде така и денеска, бидејќи ВМРО-ДПМНЕ е против Јовески да биде уставен судија. На Комисијата за прашања на изборите и именувањата имаше девет предлози за уставни судии, три од владејачкото мнозинство и шест од опозицијата. Освен овие тројца, беа предложени и професорката Родна Живковска, пензионираниот професор Саво Климовски, шефот на Вишото обвинителство Штип, Тодор Витларов, охридскиот обвинител Воислав Димоски, управната судијка од Битола, Весна Јовановска и пензионираниот гостиварски судија Бранко Секулоски.

Во меѓувреме во пензија замина уште и уставната судијка Вангелина Маркудова, така што Собранието треба да започне постапка за избор на уште еден уставен судија. Минатата недела од Уставниот суд повторно упатија апел до Собранието да се изберат тројца судии, со цел Судот непречено да функционира како што е предвидено со Уставот. Уставниот суд го сочинуваат девет судии. Претседателот го избира Судот од редот на судиите за време од три години, без право на повторен избор. Судиите ги избира Собранието со мандат од девет години без право на реизбор. Судиите на Уставниот суд се избираат од редот на истакнати правници.

Македонија на 85 место во најновиот Индекс на перцепција на корупцијата на Транспаренси интернешнал

Државите од Западен Балкан продолжуваат да се борат да го контролираат организираниот криминал, a институциите со недоволно ресурси немаат капацитет или независност да се справат со проблемот – делумно поради корупција.

Северна Македонија со индекс 40 се најде на 85 место во денеска објавениот Извештај за перцепцијата на корупцијата на Транспаренси интернешнал (ТИ). При тоа се наведува дека недостигот на интегритет при избор на клучни фигури во судството и неефикасното водење на тековните случаи против корупција ги поткопува напорите во вистинска насока на властите. Северна Македонија лани имаше индекс 39 и беше на 87 место.

Во извештајот на ТИ во 2021 година Северна Македонија беше рангирана на 111-то место со 35 бодови. Во Западен Балкан пред Македонија се Косово на 84 и Црна Гора на 65-то место. Србија со индекс 36 на 101-то место и Босна и Херцеговина со индекс 34 на 110-то место, како што се наведува, достигнале историски најниски нивоа оваа година среде нивните борби со владеењето на правото и заробени судските органи. Во Босна и Херцеговина серија корупциски скандали, оставки и многу погрешната процедура за назначување нов главен обвинител го оцрнија интегритет на водечкото обвинителство. Во Србија политичките играчи имаат значително влијание врз судството, кое наруши голем број важни случаи на организиран криминал - вклучувајќи ги и оние со наводна вмешаност од високо ниво службеници. Државите од Западен Балкан продолжуваат да се борат да го контролираат организираниот криминал, a институциите со недоволно ресурси немаат капацитет или независност да се справат со проблемот – делумно поради корупција. На прво место на листата е Данска со индекс 90, додека на последното Сомалија со индекс 12.

Индексот на перцепција на корупцијата (ИПК) рангира 180 земји и територии според нивното воочено ниво на корупција во јавниот сектор, според експертите и бизнисмените. ИПК за 2022 година ја анализира врската помеѓу конфликтот, безбедноста и корупцијата – земајќи длабински поглед на тоа како насилството и корупцијата влијаат еден на друг низ целиот свет. Овогодинешниот извештај ќе продолжи да ги споредува нивоата на корупција со текот на времето, нагласувајќи кои земји се подобриле, назадувале или стагнирале.

САД: Софија и Скопје да ја деескалираат реториката

Стејт департментот

САД ги повикуваат Бугарија и Северна Македонија да ја деескалираат својата реторика и брзо да ги решат билатералните спорови. Ова за Гласот на Америка го соопштија од Стејт департментот, одговарајќи на прашањето како ја коментираат одлуката на Бугарија да го повлече бугарскиот амбасадор од Скопје. „Иднината на Северна Македонија е во ЕУ. САД продолжуваат да ја поддржуваат целосната евроатлантска интеграција на земјата“, се вели во изјавата од Стејт департментот.

Бугарија во минатата недела го повлече амбасадорот по нападот на секретарот на бугарскиот клуб „Борис Трети“ во Охрид. Шефот на бугарската дипломатија Николај Милков тогаш најави дека нивниот амбасадор ќе остане во Софија се додека, како што рече, не биде регистриран напредок во однос на третманот на македонските граѓани со бугарска самосвест во Северна Македонија. Од македонското МНР, пак, потврдија дека бугарскиот амбасадор, сепак, се враќа на своите дипломатски должности во Скопје во полн капацитет.

Времето денеска: променливо облачно

Променливо облачно и студено, наместа со сончеви периоди. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец. Дневната температура ќе се движи од 0 до 7 степени. Во Скопје и околината слично време со дневна температура до 4 степени.

Бугарскиот амбасадор Ангелов се враќа во Скопје

Бугарскиот амбасадор во Македонија, Ангел Ангелов

Бугарскиот амбасадор во Скопје, Ангел Ангелов се враќа на своите дипломатски должности, откако минатата среда беше повлечен во Софија, потврдиле од Министерството за надворешни работи за МИА.

Министерот за надворешни работи на Бугарија, Николај Милков на 25 јануари изјави дека Ангелов ќе остане надвор од Северна Македонија се додека, како што рече, Софија не види знаци на промена.

Во посета на земјава денеска беше бугарскиот министер за внатрешни работи Иван Демерџиев кој на прес-конференцијата со неговиот македоснки колега Оливер Спасовски порачаа дека нема да се дозволи никаков инцидент на одбележувањето на раѓањето на Гоце Делчев на 4 февруари.

Одбележувањето на годишнината од раѓањето на револуционерот Делчев е нов предизвик во односите меѓу соседните земји, кои во изминатиот период повторно се затегнати.

На 19 јануари беше претепан секретар на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“ од Охрид, Пендиков. Односите меѓу Македонија и Бугарија се напнати во изминатите повеќе од две години, откако Софија започна со блокада на македонските евроинтеграции во 2019 година.

Блокадата делумно се надмина летоска и преговорите на земјава со ЕУ почнаа, но Бугарија го условува отворањето на поглавјата со внесување на Бугарите во македонскиот Устав, за што во моментов го нема потребното двотретинско мнозинство.

Чешкиот претседател во заминување ја посочи Србија за посредник меѓу Русија и Украина

Чешкиот претседател во заминување Милош Земан и неговиот српски колега Александар Вучиќ.

Чешкиот претседател во заминување Милош Земан изјави дека одбивањето на Србија да воведе санкции против Русија може да биде предност за можната улога на земјата како посредник во војната во Украина.

Говорејќи денеска во Белград, Земан рече дека „посредникот не смее јасно да стои на едната или на другата страна“, што ја прави позицијата на Србија потенцијална предност.

Земан, кој зборуваше на заедничката прес-конференција со српскиот претседател Александар Вучиќ, рече дека Кина и Турција се другите земји кои можат да бидат посредници во војната.

Турција неколкупати формално понуди да посредува меѓу Русија и Украина. Нема индикации дека која било страна во конфликтот е подготвена да прифати какви било понуди за посредување.

Вучиќ рече дека и тој и Земан ја осудуваат руската инвазија на Украина, додавајќи дека Србија е единствена во Европа што не воведе санкции кон Русија.

„Тоа никогаш не го криеме“, рече Вучиќ.

Истовремено најави поголема хуманитарна помош и поддршка за Украина.

„Ќе учествуваме во изградбата на одредени градови и населени места во Украина. Веќе добивме понуда од нивниот амбасадор“, рече Вучиќ.


Наследникот на Земан, пензионираниот чешки армиски генерал Петр Павел, беше избран на 28 јануари во вториот круг на гласање. Павел победи по кампањата во која имаше силна поддршка за НАТО и Европската унија и поддршка за помошта за Украина.

Русија тврди дека остварила мал напредок, Украина чека оружје

Илустрација

Руските сили тврдат дека постигнале мали територијални придобивки во интензивните борби во источна Украина во услови на извештаи дека Москва распоредила дополнителни сили во регионот Курск на границата со Украина за да ја заштити границата и да осигура безбедност.

Киев денеска ги отфрли тврдењата на Денис Пушилин, гувернер на делови од Доњецк кои се под контрола на Русија,дека имало напредување во близина на градот Вуледар, епицентарот на тековните борби во битката за контрола на источна Украина.

„Не ги загубивме нашите позиции“, рече Јевхен Јерин, портпарол на украинската војска задолжен за областа.

Украина ги повика своите западни сојузници да ја забрзаат испораката на тешко оружје кое беше ветено во изминатите неколку недели, додека се обидува да ја задржи територијата на исток.


Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја нарече ситуацијата на теренот „многу тешка“, при што руските сили „постојано се обидуваат да ја пробијат нашата одбрана“.

Соединетите држави и Германија се согласија да испратат тенкови Абрамс и Леопард 2 во Украина, додека Велика Британија претходно во јануари соопшти дека ќе испрати 14 тенкови Челинџер 2.

Германија, исто така, им дозволи на другите земји, како Норвешка и Полска, да ги испратат своите тенкови Леопард 2 од германско производство во Украина. Полска соопшти дека ќе и испорача уште 60 тенкови на Украина, покрај 14-те тенкови Леопард 2 што веќе ги вети.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG