Достапни линкови

Вести

Московскиот суд нареди апсење во отсуство на критичкиот новинар Невзоров

Александр Невзоров

Московскиот суд нареди апсење во отсуство на Александр Невзоров, еден од најпознатите руски телевизиски новинари и критичар на Кремљ, во време на репресија против неизтомислениците што се интензивираше откако Русија ја започна својата неиспровоцирана инвазија на Украина пред повеќе од два месеци.

Московскиот окружен суд денеска нареди Невзоров да виде ставен во двомесечен притвор доколку се врати во Русија.

Невзоров, за кој се верува дека е во Израел, ги отфрли обвинувањата против него.
Неговото име се појави во регистарот на барани лица на руското Министерство за внатрешни работи на 4 мај. Според Министерството, поранешниот пратеник е осомничен за „дистрибуција на лажни информации за руските вооружени сили“.

Истражниот комитет на 22 март соопшти дека покренал истрага против Невзоров поради изјавите што ги дал на Инстаграм и Јутјуб во кои се критикувале вооружените сили за напад на дом за стари лица во украинскиот град Мариупол.

Многу цивили загинаа во нападот, кој Невзоров го нарече намерно гранатирање од страна на руските сили. Кремљ негираше дека мета биле цивили.

На почетокот на март, рускиот претседател Владимир Путин потпиша закон со кој се дава можност за изрекување долги затворски казни за „намерно ширење лажни информации“ за руските воени операции додека Кремљ се обидува да го контролира наративот за неговата војна во Украина.

Законот предвидува казни до 10 години затвор за лица осудени за овој прекршок, додека казната за дистрибуција на „намерно лажни информации“ за руската армија што довеле до „сериозни последици“ е 15 години затвор.

Русија овој закон го усвои осум дена по инвазијата на Украина на 24 февруари.

види ги сите денешни вести

Победици на Скопскиот маратон се Киплагат и Матебо од Кенија

Виктор Киплагат од Кенија победи на Скопскиот маратон, Скопје, 01 октомври, 2023

Победник на 19-тото издание на Скопскиот маратон е Виктор Киплагат од Кенија. На второ место е неговиот сонародник Чериот Лабан, а третото место го освои Дарио Ивановски од Северна Македонија.

На победникот му требаа два часа, 15 минути и девет секунди да ја истрча патеката долга 42 километри. На македонскиот атлетичар, кој стигна трет на финишот, му беа потребни два часа, 19 минути и осум секунди.

И во женска категорија, победничката е од Кенија. Рут Матебо истрча за два часа, 44 минути и 17 секунди. Од македонските претставнички на четвртото место се најде Билјана Кираџиева која оствари време од три часа, 15 минути и 17 секунди.

Денеска се трчаше и полумаратон, како и штафетен маратон и трка на пет километри. На годинашниот Скопскиот маратон учествуваа над 11 илјади натпреварувачи од 53 земји.

Мајка го запалила станот во Хром за да го прикрие убиството што го сторил синот

Пожар во зграда во скопската населба Хром. Полицијата пронајде тело, за кое подоцна соопштија дека лицето било убиено, а пожарот подметнат за да се скрие убиството. 22 септември, 2023.

Синот осомничен за убиството во Хром е во бегство, мајката осомничена за подметнување пожар доби 30 дена притвор.

По пожарот во стан во зграда на улица Исаија Мажовски во скопската населба Хром на 22 септември беше пронајдено безживотното тело на 36-годишниот сопственик на станот со траги на насилство.

Скопското обвинителство денеска соопшти дека обезбедените докази даваат основано сомнение за еден осомничен како сторител на кривично дело убиство на свиреп начин.

„Осомничениот го сторил делото по кратка расправија со жртвата, лишувајќи го од живот оштетениот со повеќе од 45 убодни рани во вратот и телото“, соопшти обвинителството.

Во соопштението се наведува дека по убиството, тој повеќепати телефонски ѝ се јавил на својата мајка, која зела пластично шише и отишла до најблиската бензинска пумпа, купила литар и пол гориво и во соизвршителство со синот подметнале пожар со намера да ги прикријат трагите за извршеното свирепо убиство. Со тоа предизвикале значителна опасност по животот и телото на станарите кои што живеат во зградата.

Осомничениот за убиството е недостапен за полицијата.

Неговата 59-годишна мајка е уапсена по што ѝ бил определен 30-дневен притвор.

Русија и Украина меѓусебно се напаѓаат со дронови

Пожарникари гаснат пожар вомагацини за жито погоден во напад со руски дрон, регион Черкаси, Украина, 1 октомври 2023 година.

Русија соопшти дека нивната противвоздушната одбрана соборила шест украински беспилотни летала над западните и јужни региони. Ова е последниот во низата напади со беспилотни летала и ракети насочени кон руски локации.

Министерството за одбрана соопшти дека едно беспилотно летало било соборено во јужниот регион Краснодар околу зори на 1 октомври, а уште пет биле соборени над западниот регион Смоленск во следните часови.

Нема информации за жртви и не е јасно дали има штета на теренот.

Украина, која ретко преземаше официјална одговорност за напади со беспилотни летала или ракетни напади врз руски цели, немаше коментар.

Во меѓувреме, Русија лансираше речиси триесетина беспилотни летала на цели низ Украина во текот на ноќта, а украинската војска соопшти дека повеќе од половина биле соборени од воздушната одбрана.

Најмалку пет лица беа повредени во нападите главно во Херсон, јужен регион што украинските војници делумно го повратија од Русија минатата година.

Едно лице е повредено и во регионот Черкаси, изјави регионалниот гувернер Ихор Табуретс.

„Во текот на ноќта, непријателот масовно го нападна нашиот регион Черкаси со беспилотни летала. Како резултат на тоа, избувнаа пожари во магацини, особено каде се складира житото“.

Градот Кривји Рих, исто така, беше погоден, при што е оштетена електричната и гасоводна инфраструктура, соопштија локалните власти.

Новиот пакет помош од САД за Украина ќе почека

Во Вашингтон, пак, пратениците го укинаа новиот пакет за финансирање за Украина, бидејќи во последен момент ги усвоија мерките за привремено финансирање на владата на САД.

Поддршката за континуирано финансирање за Украина има широка поддршка од двете партии. Но, сè поголем број републикански пратеници во Претставничкиот дом се противат на таквите напори, а прашањето за ново барање на Белата куќа за помош од 24 милијарди долари на Украина беша клучна точка на републиканската опозиција во преговорите за финансирање на владата.

Од целосната инвазија на Русија во февруари 2022 година, Конгресот одобри околу 113 милијарди долари за вооружување, опрема, хуманитарна помош и економска помош за Украина.

Мерката за привремено финансирање трае до 17 ноември, до кога американските законодавци ќе треба да се договорат за друг буџет или американската влада ќе затвори.

Бомбаш самоубиец детонирал бомба во Анкара, повредени се двајца полицајци

Полицајците обезбедуваат област во близина на Министерството за внатрешни работи по бомбашкиот напад во Анкара, Турција на 1 октомври 2023 година.

Бомбаш самоубиец активирал експлозивна направа во главниот град на Турција, Анкара. Вториот „терорист“ бил убиен во престрелка со полицијата, при што биле ранети двајца полицајци, наведе министерот за внатрешни работи Али Јерликаја во објава на социјалната платформа Х, поранешен Твитер.

Турскиот министер вели дека експлозијата се случила околу 9:30 часот по локално време на 1 октомври пред седиштето на Министерството за внатрешни работи.

Во областа каде се случил нападот има и неколку други министерства и турскиот парламент, кој денеска треба повторно да биде отворен по летните одмори, со обраќање на претседателот Реџеп Таип Ердоган, јавуваат турските медиуми.

Јерликаја во објавата на социјалните мрежи напиша дека терористите се доближиле до зградата на полицијата со лесно комерцијално возило и дека еден од нив го активирал експлозивот и се разнел, а вториот, додаде, бил „неутрализиран“ во престрелката со полицијата која следела, во која двајца полицајци, исто така, биле полесно ранети.

Обвинителството во Анкара соопшти дека отвора истрага и забрани пристап до областа.

Никој веднаш не презеде одговорност за нападот.

Турскиот претседател Ердоган требаше да зборува за време на отворањето на денешната парламентарна седница, на која треба да се потврди влезот на Шведска во НАТО алијансата.

Унгарија и Турција во јули го укинаа ветото против влезот на Шведска во Атлантскиот сојуз, но бавно го ратификуваат нејзиното членство.

Ердоган во јули посочи дека ратификацијата од турскиот парламент нема да се случи пред октомври, но се очекува таа да биде одобрена во текот на оваа парламентарна година.


Ердоган со месеци вршеше притисок врз Шведска да преземе мерки против сквернавењето на Куранот што ги затегна односите меѓу двете земји.

Финска стана 31-ва земја-членка на НАТО во април, по три децении воена неутралност и во екот на војната во Украина.

Во главниот град на Турција, Анкара досега имало неколку напади, особено во текот на 2015 и 2016 година, за кои напади одговорноста ја презеде забранетата сепаратистичка група Курдистанска работничка партија (ПКК) или групата Исламска држава.

Косово бара од Србија да ги повлече воените трупи од граничната линија

Зградата на Владата на Косово

Владата во Приштина доцна во саботата ги повика властите на соседна Србија да ги повлечат своите воени трупи од граничната линија со Косово.

„Владата на Република Косово внимателно и будно ги следи последните случувања во врска со движењето на воените единици на Вооружените сили на Србија во правец на граничната линија со Косово и е во постојан контакт со САД и земјите од ЕУ во врска со оваа сериозна закана од Србија“, соопшти Владата на Косово.

Движењето на српските војници долж границата со Косово доаѓа околу една недела по нападот врз косовската полиција на 24 септември во селото Бањска во општина Звечан, кога беше убиен полицаецот Африм Буњаку.

Во соопштението од косовската влада се наведува дека: „движењата на Армијата на Србија е од три правци: единици на Втората бригада на Армијата на Србија се движеле од правец на Рашка кон северната граница на нашата држава, единици на Третата бригада на Армијата на Србија се движеле од регионот на Ниш кон североисточната граница на нашата земја, а единиците на Четвртата бригада тргнаа од регионот на Врање кон источната граница на Република Косово“.

Во петокот, како што соопшти Владата на Косово, српската армија ги распоредила „своите воени и жандармериски капацитети во 48 напредни оперативни бази долж граничната линија со Косово, неколку километри длабоко во територијата на Србија“.

Ова распоредување, како што соопшти Владата во Приштина, опфаќа и распоредување на противвоздушни системи и тешка артилерија.

Владата соопшти дека е во постојан контакт со Соединетите Држави и Европската унија во врска со, како што ја нарече, сериозната закана од Србија.

Соединетите Држави во петокот ја повикаа Србија да ги повлече војниците од границата, нарекувајќи го нивниот потег „многу дестабилизирачки развој“.

Ист апел во саботата испрати и Европската унија, преку шефот на дипломатијата Жозеп Борел.

Во саботата вечера српскиот претседател Александар Вучиќ рече дека нема намера да и нареди на армијата да ја премине границата со Косово. Тој вели дека ќе ги повлече српските сили од тоа подрачје, нагласувајќи дека е лага оти Србија испраќа војска на границата.

Србија ги негира обвинувањата на Косово дека е вмешана во настаните во Бањска, кој косовските власти го окарактеризираа како терористички.
Одговорноста за организирање на нападот ја презеде Милан Радоичиќ, поранешен потпретседател на Српската листа, најголемата партија на Србите на Косово.

Во нападот биле убиени тројца напаѓачи, додека други тројца биле уапсени.

По нападот, косовската полиција пронајде и заплени воен арсенал.

Спречена блокада на американската влада

Семафот пред куполата на американскиот Капитол на 28 септември 2023 година.

Американските пратеници во последен момент усвоија привремен нацрт-закон за финансирање за да не се блокира американската влада.

Законот доцна синоќа го поддржаа и демократските и републикански пратеници, и го испратија на одобрување на претседателот на Соединетите Американски Држави (САД) Џо Бајден непосредно пред крајниот рок на полноќ. Бајден стави потпис на законот за привремено финансирање.

Претседателот на Претставничкиот дом, републиканецот Кевин Мекарти ја предложи мерката за привремено финансирање, која беше усвоена од 335 пратеници, а 91 беа против.

После тоа, законот помина во Сенатот, каде мнозинството го сочинуваат демократите.

Планирано е администрацијата да се финансира со итни средства во наредните 45 дена, до 17 ноември.

Предлог-законот за привремено финансирање не вклучува помош за Украина, приоритет на Белата куќа на кој се спротивставуваат сè поголем број републиканци, но ја зголемува федералната помош за катастрофи за 16 милијарди долари, исполнувајќи едно од клучните барања на Бајден.

Сепак, лидерите на Конгресот ветија дека повторно ќе го разгледаат прашањето за помош на Украина во наредните недели. Бајден побара уште 24 милијарди долари за Украина, покрај 133 милијарди долари вооружување и хуманитарна помош испратена од руската инвазија во февруари 2022 година.

Американскиот претседател во соопштение наведе дека САД „во никој случај не можат да дозволат прекин на американската поддршка за Украина“ и дека очекува Мекарти „да ја задржи својата посветеност кон народот на Украина и да обезбеди усвојување на потребната поддршка за Украина во овој критичен момент. "

Доколку законот не беше донесен, околу еден и пол милион вработени во федералната влада ќе се соочеа со отпуштања, а повеќе од два милиони активни и резервни воени трупи ќе останат без плата.

Временска прогноза – сончево, со температура до 30 степени

Центарот на Скопје.

Денеска не очекува сончево време со мала, а претежно во северните делови со умерена облачност. Ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец.

Максималната температура ќе биде во интервал од 23 до 30 степени.
Во Скопје сончево со умерена облачност и со умерен до засилен северен ветер. Максималната температура ќе достигне 27 степени.

Од Управата на хидрометеоролошки работи (УХМР) известуваат дека ќе продолжи периодот на претежно сончево и релативно топло време со свежи утра и со повремена умерена облачност.

„Денеска и во понеделник ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец. Во четврток и петок ќе има делумно зголемување на облачноста и услови за краткотраен локален дожд“, информираат од УХМР.

Борел во посета на Одеса, руските напади ги нарече варварски

Шефот за надворешна политика на Европската унија (ЕУ), Жозеп Борел.

Шефот за надворешна политика на Европската унија (ЕУ), Жозеп Борел, на 30 септември го посети украинскиот пристанишен град Одеса на Црното Море. Тој жали што овој град е во фокусот на вестите, не поради неговата убавина и историско значење, туку затоа што е цел на руски напади со ракети и дронови.

„Одеса е прекрасен историски град. Би требало да биде на насловните страници поради неговата енергична култура и дух. Наместо тоа, во вестите е поради тоа што е честа цел на војната на Путин“, сподели Борел на платформата X, поранешен Твитер.

„Бев сведок на последиците од оваа војна, како Украина и Одеса плаќаат висока цена за тоа“, рече тој во видеото објавено на X.

„Ова е добар пример за тоа како Русија се обидува да ја уништи Украина“, додаде тој, посочувајќи на оштетените ѕидови внатре во катедралата „Преображение Господово“.

Додека ја обиколуваше катедралата, Борел го нарече рускиот напад врз градот „варварски“.

Стариот кварт на Одеса и историската катедрала „Преображение Господово“ беа тешко оштетени од руското бомбардирање во јули.

Пристанишната инфраструктура, која е клучна за извозот на жито во Украина, исто така е погодена во неодамнешните напади.

Борел истакна дека помина една година од руската нелегална анексија на регионите Доњецк, Луганск, Запорожје и Керсон. Тој ја спомена и нелегалната анексија на Крим во 2014 година.

Највисокиот дипломат на ЕУ вети дека Европа нема да ја напушти Украина во нејзината жестока војна за повторно да ги заземе тие области, велејќи дека е потребна дополнителна воена, економска, политичка и дипломатска поддршка.

Тој, исто така, рече дека неговата посета на Одеса имала за цел да истакне како ЕУ ја поддржува Украина на повеќе начини со надеж за „праведен мир кој ги зачувува територијалниот интегритет и независноста на Украина“.

Патувањето на Борел не беше однапред најавено од безбедносни причини. Не беа соопштени детали што друго имало на неговата агенда.

Вучиќ - Србија нема да испрати војници во Косово

Српскиот претседател Александар Вучиќ за време на интервју за Ројтерс во Белград, Србија, 28 септември 2023 година.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ на 30 септември изјави дека нема намера да и нареди на армијата да ја премине границата со Косово. Тој вели дека ќе ги повлече српските сили од тоа подрачје, нагласувајќи дека е лага оти Србија испраќа војска на границата.

Тој посочи дека ескалацијата на конфликтот би била контрапродуктивна кога станува збор за желбата на Србија да стане членка на Европската унија и нагласи дека предупредувањата на Вашингтон се непропорционални, бидејќи бројот на српските сили на теренот се намалува.

„Минатата година имавме 14.000 луѓе во близина на административната линија, денес имаме 7.500 и тоа ќе го намалиме на 4.000“, изјави Вучиќ за „Фајненшл тајмс“.

Тој рече дека Србија не сака конфликт.

„Зошто ова би било корисно за Белград? Која би била идејата? Да ја уништиме нашата позиција што ја градевме една година? Да ја уништиме за еден ден? Србија не сака војна. Србија нема да има корист од ова, бидејќи тоа би ја загрозило нејзината позиција во преговорите со Приштина под покровителство на ЕУ“, рече Вучиќ.

Распоредувањето на српските војници долж границата со Косово доаѓа по нападот врз косовската полиција на 24 септември во селото Бањска во северната општина Звечан. Косово ја обвини Србија за овој напад, но Белград негира каква било поврзаност.

На 24 септември косовската полиција била нападната од група маскирани и вооружени лица, откако се обидела да отстрани барикада од два камиони поставени во правец на селото Бањска.

Тогаш беше убиен полицаецот Африм Буњаку, а неколкумина беа повредени.

Потоа, во размената на оган полицијата убила тројца напаѓачи од српска националност, а шестмина од нив биле уапсени. Ден подоцна, на 25 септември, во Бањска беа уапсени уште двајца.

Од 2013 година Приштина и Белград водат дијалог за нормализација на односите, со посредство на Брисел.

Нормализацијата е клучна за напредокот на двете земји кон членството во Европската унија.

РСЕ забележа движење на воен конвој на југот на Србија

Возила на српската армија забележани на југот на Србија, 30 септември 2023 година.

Радио Слободна Европа денеска воочи движење на воен конвој на југот на Србија, од правец на Врање кон Ниш, кај местото Предејане, откако Вашингтон и Брисел изразија загриженост поради распоредувањето на српски сили долж границата со Косово.

Предејане се наоѓа на 300 километри јужно од Белград и на околу 100 километри од најблискиот граничен премин меѓу Србија и Косово, Мердаре.

Конвојот со возила на Војската на Србија, како што забележа репортерот на РСЕ, околу пладне се движел од југ кон север.

Српската војска ги распореди своите сили долж границата со Косово по нападот врз косовската полиција на 24 септември во селото Бањска во Звечан. Косово ја обвини Србија за овој напад, а Белград негира поврзаност.

Пораки од САД и ЕУ

Загриженост поради распоредувањето српски трупи во близина на границата со Косово изразија САД и ЕУ.

Координаторот за стратешки комуникации во Советот за национална безбедност на Соединетите Американски Држави (САД) Џон Кирби вчера рече дека Вашингтон е загрижен за „големото распоредување“ на српски војници долж границата со Косово.

Ден подоцна, шефот на европската дипломатија Жозеп Борел истакна дека ЕУ е многу загрижена поради засилувањето на военото присуство на Србија кон границата и рече дека тоа е „загрижувачко и мора да запре“.

Каков е одговорот на Белград?

Србија тврди дека не го подигнала нивото на борбена готовност. Претседателот Александар Вучиќ вчера рече дека тоа е невистина, зашто, како што рече, не потпишал такво нешто.

По нападот врз косовската полиција на 24 септември во Бањска кај Звечан, Војската на Србија на 27 септември соопшти дека министерот за одбрана Милош Вучичевиќ ги посетил единиците на војската „во реонот на нивно распоредување“, но не прецизираше во кој дел на Србија.

Српската војска распореди свои војници долж границата со Косово, по нападот врз косовската полиција на 24 септември во Бањска, во оштина Звечан, на северот на Косово.

Возило на српската војска на патот од Врање кон Ниш, 23 септември, 2023.
Возило на српската војска на патот од Врање кон Ниш, 23 септември, 2023.

Косово за овој напад ја обвини Србија, која негира каква било поврзаност и најавува истрага против еден од водечките лидери на косовските Срби, Милан Радоичиќ. Тој, пак од Белград, презеде целосната одговорност за нападот, соопшти неговиот адвокат.

РСЕ испрати прашања до Министерството за одбрана во Владата на Србија, за предупредувањата на Вашингтон, како и врз која основа војската се групира околу границата, ако, како што рече српскиот претседател Александар Вучиќ, тој не го потпишал подигањето на борбената готовност.

Нема одговорот од Министерството до објавувањето на текстот.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG