Достапни линкови

Велигден во Македонија

Православните верници денескa го одбележуваат Велигден, или Воскресението на Исус Христос. Христовото воскресение - Велигден е најголемиот христијански празник. На овој ден се случило воскресението на Господ Исус Христос, што, според теолозите, означува дека спасителот ја извојувал најголемата победа за луѓето, победата над смртта. Празникот се празнува три дена, а му претходат долгите велигденски или велики пости кои траат седум недели. Велигден во Македонија беше одбележан во сите храмови, манастири, цркви со богослужба и традиционалното кршење велигденски јајца...

Вчитај повеќе

Категории

XS
SM
MD
LG