Достапни линкови

Вести

Обвинителството во координирана акција со Белгија и Холандија за спречување на троговија со дрога

Канабис. Илустрација.

Од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска соопштија дека постапувајќи по барање за меѓународна правна помош под раководство на предметен обвинител од обвинителството денес од раните утрински часови се спроведувало кооординирана акција на шест локации на територијата на Скопје при што се лишени од слобода две лица. Во исто време, како што се наведува, се спроведени и акции во Белгија и Холандија од тамошните истражни органи. Обвинителството притоа ќе спроведе истрага за против двете лица за кои постои основано сомнение дека сториле кривично дело- Перење пари и други приноси од казниво дело.

„Според добиеното Барање за меѓународна правна помош, под раководство на белгиски истражен судија се спроведува истрага за криминална организација која меѓудругото се занимава и со неовластено одгледување на канабис и продажба на наркотична дрога. Од дејствијата на Истражниот судија и Федералната судска полиција на Западна Фландрија, утврдено е дека поголемиот дел од членовите на организираната криминална група се македонски државјани или потекнуваат од нашата држава, а останатите се од Холандија, Бугарија и белгиски државјани“, се наведува во соопштението.

Групата на неколку плантажи во Белгија, според соопштението, неовластено одгледувала канабис од 1 јануари 2020 година, а можеби и порано. Осомничените македонски државјани, како што се наведува, периодично биле на релација Белгија и Холандија и Република Северна Македонија со оглед дека во матичната земја имаат оформено свои семејства. Воедно, тамошната истрага утврдила дека осомничените дел од парите стекнати со кривично дело ги носат во РС Македонија, а со дел купуваат недвижен имот на белгискиот пазар на недвижности.

Во акцијата се запленети парични средства, оружје, возила и златен накит, како и докази од трансакции на големи суми на пари на банкарски сметки ,притоа од слобода се лишени две лица кои ќе бидат изведени пред судија на претходна постапка при Кривичниот суд. Ценејќи дека постојат околности што укажуваат на постоење на опасност осомничените да се дадат во бегство, да се сокријат, како и да ги уништат трагите од кривичното дело, да влијаат врз сведоци или да го повторат делото, надлежниот јавен обвинител, како што се посочува, до судијата на претходна постапка ќе достави Предлог за определување на мерка притвор за осомничените. Воедно, обвинителството ќе побара и привремено замрзнување на имотот на осомничените лица.

Во исто време во акцијата во Белгија од слобода се лишени 11 лица и е извршен претрес на 20 локации, а во Холандија при претрес на пет локации биле уапсени пет лица. Меѓу уапсените лица во Белгија и Холандија има и македонски државјани.види ги сите денешни вести

Сменет украински врховен судија поради руско државјанство

Зградата на Врховниот суд на Украина во центарот на Киев.

Украинскиот Врховен суд отпушти еден од своите судии, по неодамнешното новинарско истражување на украинската редакција на Радио Слободна Европа дека тој има руско државјанство.

Во директивата објавена на 5 октомври, претседателот на Врховниот суд Всеволод Књазиев наредува на Бохдан Лвов да му бидат одземени овластувањата како судија и да биде разрешен од судот, одлука која веднаш ќе стапи на сила.

Во соопштението на Врховниот суд се вели дека одлуката е заснована на потврда од страна на Украинската служба за безбедност (СБУ) дека официјалните руски регистри покажуваат дека тој поседува руско државјанство.

Наодот на СБУ ги повтори резултатите од истражувањето на украинските новинари на РСЕ од 15 септември, кои објавија дека Лвов имал руско државјанство покрај неговото украинско државјанство.

Користејќи повеќе извори, новинарите открија дека базите на податоци на руската влада ги содржат минатите апликации на Лвов за руски пасоши и употреба на руски пасош што го носи неговото име за да ја регистрира неговата сосопственост на стан во Москва и да го пренесе тој дел од сопственоста на неговата сопруга во 2012 година.

Според украинскиот закон, судиите не смеат да имаат двојно државјанство. Чувствителноста за Украинците на моќни позиции со врски со Русија се интензивираше откако Москва во февруари ја започна инвазијата врз Украина.

Путин очекува стабилизација во припоените украински територии

Рускиот претседател Владимир Путин.

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека се надева оти воената ситуација на неодамна припоените украински територии ќе се „стабилизира“, и покрај тешкотиите со кои се соочуваат руските трупи под притисок на украинската контраофанзива во тие области.

„Поаѓаме од принципот дека ситуацијата ќе се стабилизира и ќе можеме да ги развиваме тие зони на мирен начин“, рече Путин.

Минатата недела, Русија анектираше четири украински региони кои се делумно под нејзина контрола, по референдумите кои Киев и нејзините западни сојузници ги оценија како измамнички.

Сепак, Кремљ призна дека не ги определил дефинитивно границите на припоените територии.

Украинските сили продолжуваат со контраофанзивата и освоија нови територии на исток и југ, во зоните кои штотуку беа анектирани од Русија.

Путин рече дека од резултатите од референдумот за анексија не само што се „задоволни туку и изненадувачки“ со оглед на „тешките услови“ во тие области.

„Резултатот е повеќе од убедлив и целосно транспарентен без никакво сомневање“, рече Путин.

ЕУ ја одобри осмата рунда санкции против Русија

Илустративна фотографија.

Европската унија го даде своето конечно одобрение за новата рунда санкции кон Русија поради нејзината војна против Украина, соопшти денеска извршната власт на блокот.

Осмиот пакет санкции на ЕУ треба да ја лиши Москва од милијарди евра приходи од продажба на производи, за кои ЕУ вели дека создаваат значителни приходи за Русија.

Пакетот санкции „го проширува списокот на ограничени ставки кои би можеле да придонесат за воено и технолошко подобрување на Руската Федерација или за развојот на нејзиниот одбранбен и безбедносен сектор“, се вели во новата регулатива за санкции на ЕУ.

Новите санкции ја продолжуваат забраната за увоз од Русија на челик, производи од челик, дрвна маса и хартија, машини и други производи како хемикалии.

Санкциите исто така го забрануваат извозот на стоки од ЕУ кои се користат во авијацијата и се насочени кон повеќе поединци во руското Министерство за одбрана, луѓе вклучени во гласањето на референдумите во Москва во окупираните делови на четирите региони на Украина и оние кои учествуваат во избегнувањето санкции.

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен го поздрави договорот, кој треба да биде формализиран на 6 октомври доколку ниту една земја од ЕУ не поднесе приговор.

Санкциите бараат едногласна поддршка од сите 27 земји-членки на ЕУ.

Швајцарската полиција употреби гумени куршуми на протестите пред иранската амбасада

Илустративна фотографија - во повеќе градови низ светот беа одржани протести во знак на солидарност со протестите во Иран поради смртта на 22-годишната жена додека беше во полициски притвор.

Швајцарската полиција испука гумени куршуми додека демонстранти протестираа пред Амбасадата на Иран во Берн, а двајца мажи се прекачија преку оградата на амбасадата и го извлекоа иранското знаме од јарболот.

Никој не беше повреден во денешните протести, кои беа еден од десетиците одржани ширум светот во знак на солидарност со протестите во Иран поради смртта на 22-годишна жена додека беше во полициски притвор.

Жената, Махса Амини, почина на 16 септември во болница, откако беше приведена од полицијата за морал, бидејќи наводно ја носела премногу лабаво шамијата.

Од нејзината смрт, Иран забележа редок излив на постојан јавен гнев, поттикнат во голем дел од Иранки.

Во Берн, полицијата соопшти дека употребила гумени куршуми откако неколку други демонстранти на неовластените демонстрации, исто така, се обиделе да влезат во дворот на амбасадата.

Двајцата мажи кои влегле во просториите на амбасадата биле приведени, соопшти полицијата.

Според една иранска организација за човекови права, на 1 октомври се одржани собири во 159 градови низ светот.

Иран ги обвини надворешните сили за протестите, кои се едни од најголемите потести во земјата во последните години.

Група за човекови права со седиште во Норвешка соопшти дека најмалку 92 лица се убиени низ Иран поради тековната полициска акција на протестите.

Русија протера литвански дипломат

Илустративна фотографија.

Русија протера литвански дипломат и ја суспендираше работата на културниот центар во Амбасадата на Литванија во Москва, како одмазнички чекор кон оваа држава.

Министерството за надворешни работи во Москва во денешно соопштение наведе дека Вирџинија Умбразене била означена како персона нон грата, на која ѝ било наредено да ја напушти Русија во рок од пет дена.

Наредбата доаѓа два дена откако Литванија го прогласи рускиот пратеник во балтичката држава, Сергеј Рјабокон, за персона нон грата поради неговите постапки кои литванските власти ги опишаа како „некомпатибилни“ со неговиот дипломатски статус и кои се мешаат во внатрешните работи на Литванија.

Литванското Министерство за надворешни работи, исто така, силно протестираше против одлуката на Русија на 30 септември илегално да ги припои украинските региони Доњецк, Луганск, Херсон и Запорожје, чии делови беа делумно окупирани од руски војници.

Берлин и Мадрид не се откажуваат од изградбата на гасоводот преку Пиринеите

Илустративна фотографија.

Шпанија и Германија се држат до нивниот план за изградба на нов гасовод преку Пиринеите, покажува нацртот на заедничкиот план врз кој Ројтерс имаше увид.

Во документот се наведува дека Берлин и Мадрид ќе продолжат да лобираат за поголем капацитет на поврзување на Пиринејскиот Полуостров, со цел да го зголемат нивниот придонес за сигурноста на снабдување за целата ЕУ.

„Изградбата на доволно голем гасовод подготвен преку Пиринеите, кој би бил оперативен до 2025 година, е од големо значење со цел да се создаде вистински робустен енергетски пазар во ЕУ, да се забрза еколошката транзиција и да се зајакне стратешката автономија на Унијата, се наведува во нацрт-планот.

Германскиот канцелар Олаф Шолц на почетокот на септември изјави дека не сака целосно да се откаже од рускиот гас и покрај остриот пад на протокот во последните месеци и континуираната инвазија на Украина.

Рускиот прекин и намалувањето на снабдувањето ги зголемија цените на гасот и ги принудија европските влади да се борат за алтернативни снабдувања пред зимата.

Владите ширум Европа ги предупредија своите граѓани на високи сметки за енергија и комунални услуги, при што некои аналитичари проценуваат дека трошоците за домаќинствата може да се удвојат или да бидат три пати поголеми.

Европската унија подготвува итни планови за ограничување на цените на бензинот или за одвојување на цените на електричната енергија од зголемените цени на бензинот, како и долгорочни реформи кои имаат за цел да се осигура дека цената на електричната енергија е одраз на поевтина обновлива енергија.

На почетокот на руската инвазија на Украина на 24 февруари, увозот на руски гас изнесуваше 40 отсто од вкупниот увоз на гас од ЕУ. Таа бројка сега е намалена на девет проценти.

Европските влади ја обвинија Москва дека ја користи енергијата како уцена, како одмазда за поддршката на Запад за Украина по руската инвазија. Руски Газпром ги обвинува западните санкции и техничките прашања за кратењата.

Експлозија во Кабул, најмалку двајца загинати и 18 повредени

Авганистан - луѓе повредени во експлозија.

Експлозија денеска одекна во џамија во главниот град на Авганистан во близина на комплекс на Министерството за внатрешни работи, соопштија талибанските власти.

Според податоците на медицинските лица, загинале најмалку две лица, а 18 се повредени.

„За жал имаше експлозија во помошна џамија каде што се молеа некои работници и посетители на Министерството за внатрешни работи. Ќе ги споделиме деталите подоцна“, соопшти денеска на Твитер портпаролот на Министерството Абдул Нафи Такор.

Тој додаде дека џамијата често ја користеле за молитви вработените во Министерството. Никој не ја презеде одговорноста за експлозијата, која се истражува, додаде тој.

Италијанската невладина организација „Итна помош“, која раководи со болницата во Кабул, на Твитер објави дека примила 20 пациенти од експлозијата, од кои двајца биле мртви при пристигнувањето.

Оваа експлозијата доаѓа по самоубиствен бомбашки напад кој се случи на 30 септември, а како што објавија ОН, загибаа 53 лица во училница во Кабул, меѓу кои 46 девојчиња и жени.

Ниту една група досега не ја презеде одговорноста за тој напад, за кој талибанските власти соопштија дека загинале 25 луѓе.

Милитантната група Исламска држава, која смета дека шиитите се еретици, изврши неколку смртоносни напади во истата област насочени кон девојчиња, училишта и џамии.

Тврдокорната талибанска милитантна група, која се врати на власт минатата година во Авганистан, вети дека ќе ги заштити малцинствата и ќе ги запре безбедносните закани.

Сепак, нападите се засилија во последниве месеци.

Путин ја формализира анексијата на окупираната територија во Украина

Претседателот на Русија Владимир Путин

Претседателот на Русија Владимир Путин денеска формално инкорпорираше четири украински региони во Русија, иако неговите сили се повлекоа од нив. Напредувајќи ја најголемата анексија во Европа по Втората светска војна, Путин го потпиша законот за анексија на новата територија, која претставува до 18% од Украина, од кои некои сили на Москва не ги контролираат. Ако се додаде Крим, кој Русија го анектираше во 2014 година, Москва има претензии за 22 насто од Украина, иако допрва треба да наведе каде ќе бидат лоцирани сите граници, а нејзините трупи се принудени да се повлечат на два фронта.

Гневот по поразите на Русија на бојното поле - предизвик за Путин

Потписот на рускиот лидер беше последната фаза во правниот процес за анексија на Доњецк и Луганск во источна Украина и Запорожје и Керсон на југ. Киев вели дека никогаш нема да прифати нелегално грабеж на земјиште и дека во последниве недели повторно освоил стотици илјади квадратни милји од сопствената територија. Со оглед на тоа што дури и руските водители на државната телевизија покажаа знаци на очајување поради загубите на бојното поле, портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, ја отфрли идејата дека тие го поткопале планот за анексија. Андриј Јермак, шеф на претседателскиот кабинет на Украина, на Телеграм наведе дека она што го прави Русија го потсетува на „колективна лудница“. „Безвредните одлуки на една терористичка земја не вредат за хартијата на која се потпишани“, рече тој. Западот воведе опсежни санкции за Русија и амбасадорите на Европската унија во средата договорија нов пакет за да ја казнат поради планот за анексија, соопшти чешкото претседателство со ЕУ.

Сестра на пратеничката од СДСМ сака да биде уставен судија

Комисија за именување, Седница за избор на уставни судии, Собрание

Мојата сестра е пратеничка, тоа не е тајна вели судијката Антоанета Димовска која бара од Судскиот совет да биде предлог за уставен судија за кој ќе треба баш пратениците да гласат на пленарна седница. Димовска е сестрата на пратеничката од СДСМ Снежана Калевска Ванчевска, која ако Судскиот совет одлучи да ја предложи, во Собранието ќе треба да гласа за нејзиниот избор.

„Мојата сестра е пратеничка, тоа не е тајна, таа се бави со политика, тоа е нејзина професија, ова е моја професија во која сум го вложила целиот мој работен век и постојано работејќи и учејќи и дури можеби звучи навредливо кога никој не гледа како личност со професија туку како нечија сестра“, вели Димовска за ТВ 24.

Првиот човек на Антикорупциската комисија Билјана Ивановска вели дека засега нема законски пречки судијката да си поднесе кандидатура во Судскиот совет за уставен судија.

„ А судскиот совет согласно критериумите кои ги има воспоставено да оцени дали ќе биде нивни предлог за во Собранието или не. Доколку предлогот од Судскиот совет се достави до Собранието, значи да предвидиме идна ситуација, тогаш нејзината сестра која е пратеничка мора да се изземе од расправата и гласањето за судијката, таа не смее нити да одлучува нити да учествува во расправата“, вели Ивановска.

Ивановска вели дека клучно е да бидат испочитувани критериуми, предлогот за уставен судија да биде избран поради професионализам, а не поради политичко влијание.

Професори, обвинители и советничка- кои се предложените нови уставни судии?

Димовска испратила допис до Судскиот совет со барање да биде предложена за нов уставен судија на местото на актуелната судијка Вангелина Маркудова на која истекува мандатот на 7 декември.

„На 7 декември истекува деветгодишниот мандат на судијката Вангелина Маркудова и за оваа околност Уставниот суд ќе го извести Судскиот совет како овластен предлагач и Собранието како орган којшто го врши изборот на уставни судии. Писмото ќе биде испратено во наредните денови, согласно досегашната пракса," велат од Уставниот суд за Радио Слободна Европа.

На Уставниот суд засега му недостасуваат 4 судии кои треба да дојдат на предлог на пратениците во Комисијата за избори и именувања и да бидат избрани на пленарна седница од пратениците. Местото на Маркудова според правилата за избор на уставни судии треба да биде пополнето со судија кој ќе дојде од редовите на Судскиот совет односно да биде еден од вкупниот број на судии во земјава кој изнесува 493. Судскиот совет нема обврска да го прифати нејзиното барање.

Комисиска расправа за кандидатурата на Јовески за уставен судија

Антоанета Димовска е судијка која доаѓа од скопскиот Основен суд 2 - Граѓански суд и во јавноста е позната по пресудата за тужбата на новинарите за насилниот упад во Собранието на 27 април 2017 година. Таа отфрли една тужбата на новинарите посочувајќи во пресудите дека новинарите сами се довеле во опасност затоа што не носеле шлем на крвавиот четврток.

Денеска во Собранието на комисиската расправа се дебатираше за третиот кандат за уставен судија, актуелниот републички обвинител Љубомир Јовески. Уставниот суд 17 месеци работи со намален број на судии. Откако им истече мандатот на сега веќе поранешните уставни судии Сали Мурати, Елена Гошева и Никола Ивановски, пратениците не избраа нивни заменици. Засега собранискиот филтер го поминаа само двајца од тројцата предлози на владејачкото мнозинство.

Жан Митрев искеширал 1 милион евра како гаранција дека нема да бега

Доктор Жан Митрев

Докторот и сопственик на приватна болница Жан Митрев дал гаранција од 1 милион евра во кеш во Основниот Кривичен суд во Скопје дека нема да избега од државата, соопшти денеска на брифинг со новинарите, шефот на скопското обвинителство Гаврил Бубевски. Против Митрев е отворена истрага под сомнение за измама на пациенти. Поради опасност од бегство на докторот и сопственик на приватна болница Жан Митрев во август му беше одземен пасошот. Според Бубевски, досега се сослушани 80 отсто од пациентите кои пријавиле дека се оштетени.

„Зголемени се мерките за присуство и покрај патната исправа од осомничениот е дадена гаранција дека нема да избега во готов износ од 1 милион евра во Кривичниот суд и цениме дека со овие мерки е обезбедено присуство на обвинетиот“, рече Бубевски на денешниот брифинг.

Според обвинителот, истражна постапка за случајот би требало да заврши за два до три месеци. Осомничениот, како што соопшти Јавното обвинителство, во периодот од април 2020 година до 2022 година, со намера за правно лице – приватна здравствена установа да прибави противправна имотна корист, со лажно прикажување факти, ги довел во заблуда пациентите лекувани од Ковид-19 со методот на хемофилтрација.

РСЕ неодамна истражуваше и дали болницата Жан Митрев без лиценциран доктор за детска кардиохирургија може да прави операции на срце кај бебиња.

Во однос на кривична пријава против поранешната шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Русковска за злоупотреба на службена должност, обвинителот Бубевски рече дека е сослушан поранешниот шеф на Финансиската полиција Арафат Муареми.

Финансиската полиција и Муареми поднесоа кривична пријава против Русковска и обвинителките Ивана Трајчева и Елизабета Јосифовска за како што тврдат, нелегален претрес во Управата. Во наредниот период, како што рече Бубевски, ќе се испитуваат и пријавените лица, односно Русковска, Трајчева и Јосифовска.

На 18 јули Обвинителството за организиран криминал и корупција, изврши претрес во Управата за финансиска полиција. Од Обвинителството тогаш посочија дека станувало збор за обемна документација и оти во истрагата биле опфатени повеќемина вработени во Управата. Русковска наредбата ја дала по пријава на група граѓани против директорот.

Во однос на другите предмети кои ги работи обвинителството, за судскиот процес за несреќата кај Ласкарци, Бубевски рече дека супер вештачењето кое го побарал судот го блокира процесот. Тој додаде и дека пред една недела го добиле и предметот за случајот МПМ и сега треба да биде распределен кај обвинител. Најмногу кривични пријави, како што информираше Бубевски, има за дела против сообраќајот- 1056, потоа против имот- 838 и против живот и тело- 315.

Патрушев: НАТО воено и помага на Украина и се обидува да ги префрли борбите во Русија

секретарот на Советот за безбедност на Русија Николај Патрушев

Секретарот на Советот за безбедност на Русија Николај Патрушев денеска изјави дека во Украина НАТО се бори против Русија, го снабдува Киев со оружје, разузнавачки информации, ја обучува армијата, помага во планираат операции и се обидуваат да ги префрлат борбите на руска територија. „Блокот на НАТО во основа се бори против нас, неговите членови му обезбедуваат на режимот во Киев тешко оружје, муниција, разузнавачки податоци, обезбедуваат обука за воени специјалисти“, рече Патрушев на безбедносната конференција на Крим.

Зеленски: Украинската армија ослободи десетици градови на југ и на исток на земјата

Според неговите зборови, членките на НАТО „учествуваат во планирањето воени операции и ги уценуваат со употреба на оружје за масовно уништување“. „Затоа, решението на задачите за денацификација и демилитаризација на Украина е неопходен услов за неутрализирање на заканите по безбедноста на нашиот народ, како и за заштита на суверенитетот и територијалниот интегритет на Русија“, рече Патрушев. Тој ги обвини САД, Британија и другите западни земји дека се обидуваат да ги продолжат борбите во Украина, како и да ја пренесат на руска територија.

Бинош, Котијар и други француски ѕвезди ги скратија косите како поддршка на Иранките

Жулиет Бинош

Група француски женски филмски ѕвезди предводени од оскаровките Жулиет Бинош и Марион Котијар објавија видео снимки на кои се шишаат во знак на поддршка на жените во Иран кои протестираат против смртта на Махса Амини во полициски притвор за наводно неправилно носење на нејзиниот хиџаб. На видеата, објавени на профилот на Инстаграм со име Поддржете ги жените Иран и со хастагот #hairforfreedom, може да се видат ѕвездите како сечат грст коса додека гледаат директно во камерата. „За слобода! вели Бинош додека ја тресе раката полна коса кон камерата.

Протестите во Иран се шират, претседателот повика на национално единство

Амини почина на 16 септември, три дена откако озлогласената иранска полиција за морал ја приведе поради тоа како носела хиџаб што е задолжително жените во Иран да ја носат додека се во јавност. Официјални лица рекоа дека таа починала поради срцев удар, но тоа тврдење било отфрлено од нејзиното семејство поради извештаите од очевидци дека Амини била претепана додека била во притвор. Од смртта на Амини, протести избувнаа низ Иран, при што некои жени се појавија на демонстрациите, го симнаа хиџабот и си ја кратеа косата.

Двајца Американци и Данец добитници на Нобеловата награда за хемија

Бери Шарплес

Нобеловата награда за хемија денеска им беше доделена на тројца хемичари од Соединетите држави и Данска кои ги поставија темелите за пофункционална форма на хемијата. Американците Каролин Бертоци и Бери Шарплес, заедно со Данецот Мортен Мелдал, се наградени затоа што развија начин на „склопување на молекулите заедно“, соопшти жирито. Ова е втора Нобелова награда за 81-годишниот Шарплес, кој ја доби наградата за хемија и во 2001 година. Ханс Елегрен, генерален секретар на Кралската шведска академија на науките, ги објави победниците во Институтот Каролинска во Стокхолм, Шведска.

Швеѓанецот Сванте Паабо ја доби Нобеловата награда за медицина за 2022 година

Неделата на објавување на Нобеловата награда започна на 3 октомври со наградата за медицина во чест на научник кој ги откри тајните на ДНК на неандерталците. Тројца научници заедно ја освоија наградата за физика на 4 октомври бидејќи покажаа дека ситните честички можат да задржат врска меѓу себе дури и кога се разделени. На 6 и 7 октомври Академијата ќе ги објави добитниците за литература и мир. Конечно, наградата за економија ќе биде објавена на 10 октомври, иако таа не се заснова врз конечната волја на донаторот и изумител на динамитот Алфред Нобел (1833-1896) Наградите ќе бидат доделени на годишнината од смртта на Нобел на 10 декември.

Шефицата на Европската комисија сака ограничување на цената на гасот

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен повторно ја повика Европската унија да воведе привремено ограничување на цената на увезениот гас за да ги намали зголемените трошоци за енергија. „Воведувањето ограничување на гасот во целина е привремено решение додека не развиеме нов индекс на цени на ЕУ што ќе обезбеди подобро функционирање на пазарот и Комисијата веќе почна да работи на тоа“, изјави Фон дер Лајен денеска во Европскиот парламент во Стразбур. Таквата граница треба да биде „правилно дизајнирана за да се обезбеди сигурност на снабдувањето“, додаде таа.

Може ли Европа да живее без руски гас?

Фон дер Лајен, исто така, рече дека ќе претстави писмо до лидерите на ЕУ кои ќе се состанат во Прага утре и задутре, во кое ќе предложи Унијата да воспостави заеднички систем за набавка на енергија на ЕУ. Таа, истовремено ги повика земјите-членки да ја засилат заштитата на нивната критична инфраструктура, со спроведување на стрес-тестови и користење на сателитски надзор за откривање на потенцијални закани. „Актите на саботажа против гасоводите „Северен тек“ покажаа колку е ранлива нашата енергетска инфраструктура. Во интерес на сите Европејци е подобро да ја заштитат оваа критична инфраструктура“, рече фон дер Лајен.

Истекувањето на гасот во Балтичко Море носи безбедносни и климатски последици

На гасоводите Северен тек 1 и 2 во Балтичкото Море во близина на Данска и Шведска во минатата недела беа откриени четири истекувања. Ниту еден од гасоводите не бил во употреба во моментот на сомнителната саботажа, но тие биле наполнети што доведе до истекување на гасот на површината на Балтичкото Море.

Полска бара од САД да ја вклучат во заедничката програма за нуклеарно оружје

Полскиот претседател Анджеј Дуда

Полскиот претседател Анджеј Дуда изјави дека Полска е во преговори со САД за да биде вклучена во програмата за нуклеарна размена, која им овозможува на некои сојузнички земји да добијат американско нуклеарно оружје и да можат да го користат доколку Америка им го овозможува тоа. „Проблемот е прво и основно што немаме нуклеарно оружје. Нема ништо што укажува дека Полска би можела да го има во скоро време. Секогаш постои потенцијална можност за учество во Програмата за нуклеарно споделување. Разговаравме со Американците дали САД размислуваат за таква можност. Темата е отворена“, рече претседателот Дуда, додавајќи дека руските закани за употреба на нуклеарно оружје укажуваат на начин на размислување дека ако Русија не стане голема, светот може да престане да постои.

САД не гледаат индикации дека Русија подготвува да користи нуклеарно оружје

Белгија, Холандија, Германија, Италија и Турција се вклучени во заедничката програма за нуклеарен одговор, а нуклеарното оружје е во нивните бази, но тие можат да се користат само во рамките на заедничката одбрана на НАТО и со дозвола на САД. Во мај германскиот весник „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ пишуваше за можноста за промена на стратегиската концепција за НАТО и вклучување на некои од земјите од источното крило на НАТО во оваа програма.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG