Достапни линкови

Вести

Разрешен претседателот на црногорското Собрание

Алекса Бечиќ

Собранието на Црна Гора на вонредна седница вечерва го разреши претседателот на Собранието Алекса Бечиќ. За неговото разрешување гласаа 43 пратеници на опозицијата и на коалиција „Црно –бело“, додека против беа 36 пратеници. Бечиќ, кој не сакаше да зборува за време на гласањето, беше избран за претседател на Собранието на 23 септември 2020 година.

Падна црногорската влада на чело со Кривокапиќ

Пратеникот на ДПС, Даниел Живковиќ рече дека партијата ќе гласа за отстранување на сите сегменти од власта кои не сакаат да учествуваат во решавањето на проблемот, со цел да се деблокираат институциите и да се забрза процесот на пристапување на Црна Гора во Европската унија. Според него, разрешувањето на владата на Здравко Кривокапиќ дефинитивно го доведе во прашање легитимитетот и на претседателот на Собранието. Тој рече дека претходните 14 месеци се изгубени за Црна Гора. Бечиќ во завршниот збор изјави дека напишаното во иницијативата за негова смена е неосновано.

види ги сите денешни вести

Ахмети-ДУИ не е формирана за да се распадне

По три часа седница, најтесното раководство на ДУИ соопшти дека ќе има уште една средба следната недела. Лидерот на партијата ДУИ Али Ахмети по состанокот на Централното претседателство на партијата изјави дека главна тема на разговори било европскиот фронт и уставните измени, а не внатрепартиските несогласувања.

Ахмети посочи дека наредниот пат најверојатно ќе има можност за внатрепартиска дебата за прашања околу партиското работење што во јавноста ги наметнаа членови кои се дел од т.н.. „Огнена група“.

"Идната недела ќе разговараме за конкретни делови за работа на Фронтот, но и за развојот внатре во ДУИ, и другите партии. ДУИ не е направена за да се распадне, туку е формирана за да гради. Нашата партија не е формирана за поделби, туку да формира нови работи. Разговаравме за европскиот фронт. Ако е потребно, може да разговараме пак за таа тема," изјави Ахмети.

Партискиот портпарол Бујар Османи рече дека денешната редовна седница на Претседателството била посветена на т.н. Фронт за Европа поради можноста за брзо членство во ЕУ.

-Сметајќи дека има неповторлив моментум за брзо зачленување во Европската Унија низ брза трака којашто се предвидува за регионот, имајќи го предвид решението на косовско-српскиот дијалог, сметаме дека е ургентно е неопходно да се соберат во еден заеднички фронт сите проевропски сили во државата за да се направат суштинските чекори. Бидејќи ако се испушти овој моментум, можеме да влеземе во сериозна ситуација на изолација," истакна Османи.

Тој посочи дека Централното претседателство едногласно има одлучено за распишување избори во сите ограноци и тоа е причина за смената на координаторите на ограноците.

"ДУИ е една од првите партии која почнува избори на претседатели на ограноци по принцип еден член еден глас. Тоа е завршено веќе во Тетово, Гостивар и претседателството одлучи да се почне процес таму каде што не е почнат," изјави Османи.

На средбата беа и членовите на т.н. Огнена група кои, исто така, најавија дека за нивните барања ќе има дебата наредната недела.

Членовите на т.н. „Огнена група“ кои веќе неколку месеци водат кампања за смена на министри предложени од партијата, кои според нив не ја заслужуваат довербата и немаат резулатите во работењето.

Претходно на социјалните мрежи „Огнена група“ објави листа на разрешени функционери, обвинувајќи дека „првиот вицепремиер Артан Груби ги разрешува лицата кои мислат поинаку во ДУИ“.

Оттаму велат дека политичката елиминација била изведена на најбрутален можен начин, на начин како што во време не едноумието, преку ноќ биле менувани „неподобните“ кадри. На фотографијата беа објавени сликите и имињата на следните разрешени функционери- заменик министерот за одбрана, Башким Хасани, кадар-модел на ДУИ, Ресми Ејупи, Аднан Ејуп, многу директори на клиники, како Алајдин Мемеди, Бесим Кока, Азиз Максути, Ќамил Ковачи, потоа Фикри Алити, Миѓен Селмани, Нехат Нухиу, Ајрула Мустафа и други.

Според Огнената група тие се разрешени само затоа што мислат поинаку, без никаква причина или евентуален пропуст во нивните должности.

За поделеноста меѓу двете групи во ДУИ јавно се зборува изминативе неколку месеци. „Огнената група“ е составена од поранешни министри, сегашни пратеници и градоначалници и е предводена од Изет Меџити, Муса Џафери и Блерим Беџети. Тие сметаат дека цел владин состав потфрлил и треба да се смени со свеж кадар . Во другата група се владините функционери Артан Груби и Бујар Османи кои имаат поддршка од претседателот на партијата Али Ахмети.

Судирот во ДУИ се заостри откако Ахмети за координатор на чаирскиот огранок го назначи шефот на дипломатијата Бујар Османи, потег кој за „огнените“ е нестатутарен, бидејќи Изет Меџити е претседател на огранокот на Чаир. Тие ваквата одлука ја толкуваат како партиска елиминација на „огнените“ и најава дека очекуваат слични чекори и кон другите „непослушни координатори".

Папата го ажурираше законот за одговорност за прикривање на сексуална злоупотреба

Pope Francis holds weekly general audience at the Vatican

Папата Франциск на 25 март го ажурираше црковниот закон од 2019 година, чија цел е да ги повика високите црковни лица на одговорност за прикривање случаи на сексуална злоупотреба, проширувајќи го за да ги опфати католичките водачи и потврдувајќи дека и возрасни, а не само децата можат да бидат жртви на злоупотреба.

Френциск донесе измени во одредбите кои беа утврдени во 2019 година во момент на криза за Ватикан и католичката хиерархија.

Новите правила се во согласност и со другите промени во справувањето со злоупотребата од страна на Католичката црква кои беа издадени во изминатите четири години и се проширени за да ги опфатат водачите на здруженијата одобрени од Ватикан, а не само свештеници.

Но, имплементацијата беше нерамномерна, а жртвите го критикуваа Ватикан за континуиран недостаток на транспарентност за случаите. Нивните застапници денеска изјавија дека е неопходен целосен ремонт, а не само малите измени.

„На католичкиот народ му беше ветено дека (законот) ќе биде „револуционерен“, пресуден настан за повикување на одговорност од бискупите. Но, за четири години, не видовме значајно чистење на домот, ниту една драматична промена“, рече Ен Барет Дојл, ко-директор на BishopAccountability.org. Ова е организација која работи на истражување и според нивната методологија идентификуваше 40 епископи за кои постои сомневања.

ОН се загрижени за убиствата на заробените војници од руските и украинските сили

Шефицата на набљудувачката мисија на ОН за човекови права во Украина, Матилда Богнер

Обединетите нации (ОН) изразија длабока загриженост поради, како што велат, убиствата на воени заробеници од страна на руските и украинските сили на бојното поле.

Шефицата на набљудувачката мисија на ОН за човекови права во Украина, Матилда Богнер, на прес-конференција во Киев на 24 март рече дека нејзината организација неодамна забележала убиства на двете страни.

„Длабоко сме загрижени за убиствата на 25 руски воени заробеници и лица (вон борба поради повреди) од страна на украинските вооружени сили, што ги документиравме. Ова често се прави веднаш откако некој ќе биде заробен на бојното поле“, рече таа.


„Иако сме свесни за тековните истраги на украинските власти за пет случаи во кои се вклучени 22 жртви, немаме информации гонење на сторителите“, додаде таа.

Речиси половина од 229-те руски воени затвореници со кои беа интервјуирани членовите на мисијата тврдеа дека биле мачени или малтретирани, рече Богнер.

Богнер, исто така, изрази длабока загриженост поради наводното егзекуција на 15 украински затвореници од страна на руските вооружени сили по нивното апсење. Таа рече дека платеничката група на Вагнер е одговорна за 11 од тие убиства.

Приведени мажи за силување на девојче помало од 14 години во Струга

Илустрација

Двајца повозрасни мажи и еден малолетник се приведени во Струга под сомнеж за полов напад врз малолетничка помала од 14 години. СВР Охрид соопшти дека за делото се осомничени жители на селата Враништа, Драслајца и Моришта на возраст од 57, 69 и 17 години.

Полицијата соопшти дека нападот го пријавил таткото на девојчето. Жртвата била злоставувана во неколку наврати, а еден од сторителите бил близок пријател на семејството.


По целосно документирање и расветлување на настанот, МВР ќе поднесе соодветна пријава.

Собраниската страница погодена од сајбер напад

Собранискиот интернет страница беше под сајбер напад. велат од оваа институција., и додаваат дека по нападот набрзо страницата е вратена во функција. Од Кабинетот на претседателот Талат Џафери посочуваат дека нивните ИТ експерти констатирале дека нападите доаѓале од странски ИП адреси, и поради тоа засеа до сајтот може да се пристапува само од Македонија.

Во кусото соопштение до медиумите е посочено дека станува збор за напади од странство - flood attack, односно напад од повеќе конекции, чија последица е недостапност на интернет страницата.

„Во моментов оневозможен е пристап до страницата од странски адреси но е достапна за домашните корисници. Во меѓувреме надлежните службеници ќе ја следат состојбата и штом се констатира дека е безбедно, пристапот за корисниците од странство ќе биде овозможен“, посочуваат од Собранието.

Минатиот месец жртва на сајбер напад беше и Фондот за здравство кој речиси три недели не беше вратен целосно во функција. Тој напад остави без плати здравствените работници, ја запре исплатата на породилното и другите боледувања, направи огромни проблеми со земањето лекови, а во игра ги врати и хартиените обрасци.

Кражба на чуствителни податоци од владини сајтови за кои потоа се бара откуп, поставување на линкови за продажба на облека на сајтот Vlada.mk или копање криптовалути на сајтот на Бирото за јавни набавки, се само дел од последните сајбер напади врз државни сајтови.

Средба на Огнените и Ахмети во Мала Речица

Колаж од фотографии од лидерот на ДУИ, раководството на партијата и припадниците на т.н. Огнена група

Најтесното раководство на ДУИ денеска во Мала речица, каде се наоѓа нивното партиското седиште, разговара за конфликтот и недоразбирањата во партијата. На денешната седница присуствуваат и членовите на т.н. „Огнена група“ кои веќе неколку месеци водат кампања за смена на министри предложени од партијата, кои според нив не ја заслужуваат довербата и немаат резулатите во работењето.

Нема информации дали на седницата на Централното претседателство на ДУИ воопшто ќе се разговара за внатрепартиските превирање, со оглед дека пред почетокот, портпаролот Бујар Османи истакна дека единствена точка на дневниот ред е создавањето на „Фронтот за Европа“.

„Се наоѓаме во критично време, на крстопат, и мора да ги концентрираме сите сили и енергија на општеството за да ја ориентираме државата кон ЕУ. Тоа го очекуваат граѓаните од нас, подобар стандард, работа, поголеми плати, да останат овде, да ја планираат иднината овде. Ништо друго не може да ја гарантира перспективата освен ЕУ и ние сме должни тоа да го направиме како политичари“, изјави Османи пред средбата.

На граѓаните не им е гајле за битката на ДУИ за Чаир
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:24 0:00

Претходно на социјалните мрежи „Огнена група“ објави листа на разрешени функционери, обвинувајќи дека „првиот вицепремиер Артан Груби ги разрешува лицата кои мислат поинаку во ДУИ“.

Оттаму велат дека политичката елиминација била изведена на најбрутален можен начин, на начин како што во време не едноумието, преку ноќ биле менувани „неподобните“ кадри. На фотографијата се објавени сликите и имињата на следните разрешени функционери- заменик министерот за одбрана, Башким Хасани, кадар-модел на ДУИ, Ресми Ејупи, Аднан Ејуп, многу директори на клиники, како Алајдин Мемеди, Бесим Кока, Азиз Максути, Ќамил Ковачи, потоа Фикри Алити, Миѓен Селмани, Нехат Нухиу, Ајрула Мустафа и други.

Според Огнената група тие се разрешени само затоа што мислат поинаку, без никаква причина или евентуален пропуст во нивните должности.

За поделеноста меѓу двете групи во ДУИ јавно се зборува изминативе неколку месеци. „Огнената група“ е составена од поранешни министри, сегашни пратеници и градоначалници и е предводена од Изет Меџити, Муса Џафери и Блерим Беџети. Тие сметаат дека цел владин состав потфрлил и треба да се смени со свеж кадар . Во другата група се владините функционери Артан Груби и Бујар Османи кои имаат поддршка од претседателот на партијата Али Ахмети.

Судирот во ДУИ се заостри откако Ахмети за координатор на чаирскиот огранок го назначи шефот на дипломатијата Бујар Османи, потег кој за „огнените“ е нестатутарен, бидејќи Изет Меџити е претседател на огранокот на Чаир. Тие ваквата одлука ја толкуваат како партиска елиминација на „огнените“ и најава дека очекуваат слични чекори и кон другите „непослушни координатори“.

Папата ја прифати оставката на германски Бискуп по низа обвинувања

Папата Франциск ја прифати оставката на бискупот во Оснабрик, град во северо-западна Германија, соопшти во саботата Ватикан. Епископот Франц-Јозеф Боде, кој беше критикуван за неговото справување со случаите на злоупотреба во црквата , ќе ја напушти и епархијата во Оснабрик.

Папата Франциско го прифати писмото за оставка од бискупот, објави Ватикан, без да наведе дополнителни причини. Соборот на жртвите го обвини Боде дека случајот на сексуално насилство врз малолетници го прогласил за „љубовна врска“ уште минатата година.

Во декември, Соборот на жртви во Ватикан поднесе жалба против Боде, велејќи дека неговиот став сè уште е повеќе наклонет кон сторителот отколку кон жртвата.

Во еден случај, свештеник со години сексуално злоставувал девојка во парохија. Експертите кои изготвија неодамнешен извештај го обвинија Боде дека му дал на свештеникот лидерска позиција во младинската работа во истата година кога девојката го пријавила мажот кај владиката.

Досега Боде велеше дека нема да поднесе оставка. Претседавачот на германската бискупска конференција, Георг Бацинг, ја призна оставката со „големо жалење и почит“, се вели во соопштението на конференцијата.

Боде стана помошен епископ во надбискупијата во Падерборн во 1991 година, а беше епископ на Оснабрик од 1995 година, што го прави најдолготрајниот активен епископ во Германија.

Според извештај кој беше изработен по барање на Католичката црква во Германија во 2018 година, покажува дека 3.677 луѓе биле сексуално злоупотребувани од свештенството во периодот од 1946 до 2014 година. Повеќе од половина од жртвите биле на 13 или помлади години, а повеќето биле момчиња. Секој шести случај вклучува силување, а биле вклучени најмалку 1.670 свештеници.

Во различен случај што ја фрли во криза надбискупијата во Келн, папата сè уште не одговорил на барањето за оставка на кардиналот, кој исто така беше обвинет за лошо постапување со случаите на сексуална злоупотреба.

Кризата на доверба во црквата во Келн започна во 2020 година, кога кардиналот Рајнер Марија Воелки, повикувајќи се на правна загриженост, го чуваше во тајност извештајот што го нарачал за тоа како реагирале локалните црковни претставници кога свештениците биле обвинети за сексуална злоупотреба. Тоа налути многу католици од Келн.

Вториот извештај, објавен во март 2021 година, откри 75 случаи во кои високи функционери ги занемариле своите должности.

Извештајот го ослободи Воелки од какво било занемарување на неговата законска должност во однос на жртвите на злоупотреба. Последователно, тој рече дека направил грешки во минатите случаи поврзани со наводи за сексуална злоупотреба, но инсистираше на тоа дека нема намера да поднесе оставка.

Во март 2022 година, по неговото враќање од тајмаутот, кардиналот ја поднесе својата понуда да поднесе оставка, но Папата Франциск досега не постапил по тоа.

Мексико сака да биде домаќин на Летните олиписки игри 2036

Мексико Сити беше домаќин на Летните игри во 1968 година.

Мексико изрази желба да биде домаќин на Летните олимписки игри во 2036 или 2040 година. Мексиканските власти тврдат дека веќе поседуваат поголем дел од потребната спортска инфраструктура.

Претходно интерес за домаќин на Олимпијадата во 2036 година изразија и Египет, Англија, Индија, Индонезија, Катар и Јужна Кореја. Мексико Сити беше домаќин на Летните игри во 1968 година.


Мексиканскиот секретар за надворешни односи Марсело Ебрард и претседателката на Мексиканскиот олимписки комитет Марија Хозе Алкала во петокот се сретнаа со претседателот на МОК Томас Бах. Не беше наведен град или регион, но Ебрард и Алкала најавија дека ќе биде формиран комитет за поддршка на иницијативата.

Минатиот октомври, генералниот директор на Меѓународниот олимписки комитет Кристоф Де Кепер рече дека разговарале со „10 заинтересирани НОК и региони низ четири континенти“ во врска со потенцијалните кандидатури за идните Летни игри. Изданието од 2036 година е следното достапно што ќе биде наградено.

При силно торнадо во Мисисипи и Алабама загинаа најмалку 20 луѓе

Илустрација торнадо кое уништи многу згради

Силното торнадо кое ги погоди американските сојузни држави Мисиси и Алабама одзеде најмалку 21 човечки живот, предизвика прекина на струја и уништи згради. Невремето беше проследено и со град со големина на тениско топче и се прошири низ јужниот дел на САД со ветрови кои се движеа со брзина од 113 километри на час.

Националната метеоролошка служба потврди дека торнадото предизвикало штета на околу 96 километри североисточно од Џексон, Мисисипи.Најмалку 13 смртни случаи се регистрирани на околу стотина километри северозападно од Џексон во тешко погодениот округ Шарки.

„Уште три лица загинаа, а најмалку две лица се во критична состојба во округот Хемфрис“, изјави директорот за управување со вонредни состојби Ројс Стид за Си-Ен-Ен.


Националната метеоролошка служба издаде предупредување до локалното население да пронајде засолниште, велејќи дека тоа е ситуација опасна по живот и дека предметите кои ги носи ветерот може да бидат фатални за оние кои не се засолнуваат. Беше предупредено и за можни оштетувања на домови, деловни простории и возила.

Гувернерот на Мисисипи, Тејт Ривс синоќа на Твитер напиша дека екипите за пребарување и спасување се активни и дека се испраќаат дополнителни амбулантни возила и опрема.

Украина- руската офанзива во Бахмут не запира

Илустрација

Жестоките борби продолжуваат во близина на источниот украински град Бахмут, при што Русија изврши десетици напади во последните 24 часа, соопшти украинската војска на брифингот на 25 март. Украинскиот Генералштаб соопшти дека имало 59 судири долж фронтот Бахмут во неколку области каде што имало интензивни борби во последните неколку недели.

Претходниот ден, украинската војска соопшти дека не забележала прекин во руските операции во областа Бахмут, и покрај тврдењата на некои аналитичари дека повеќемесечната офанзива на Москва слабее.

Американскиот Институт за проучување на војната (ISW) напиша дека „се чини дека кулминира пошироката руска пролетна офанзива“ и дека „руската воена команда ќе треба да посвети значителен број сили на линијата на фронтот за да започне обновени офанзивни операции .“

Украинските сили извршија воздушни напади врз руските позиции во областа и наводно собориле руски воен хеликоптер Ми-24. Ваквите тврдења не можеа да бидат независно проверени.

Во интервју за јапонскиот Јомиури Шимбун, украинскиот претседател Володимир Зеленски рече дека неговата земја чека „муниција од партнерите“ пред да започне какви било големи офанзиви.

„Украина не може да ги испрати своите храбри бранители во контраофанзива без доволно оружје“, рече Зеленски.

Територијалните одбранбени сили во јужниот регион Керсон на 25 март известија дека имало бројни напади и инциденти со гранатирање во областа во текот на претходните 24 часа. Дел од гранатирањето погодиле станбени области, се вели во соопштението, а двајца цивили биле убиени.

Градскиот совет на Керсон на 24 март ги советуваше жителите кои живеат во близина на реката Днепар да заминат во „побезбедни области“.

„Поради постојаните напади, невозможно е таму да се обезбеди стабилно снабдување со топлина и вода“, напиша Советот на Телеграм. „Најдобрата опција да се заштитите себеси и вашите најблиски е да се евакуирате во побезбедни области“.

Официјални лица рекоа дека договориле бесплатен автобуски превоз од Керсон до пристанишниот град Одеса на Црното Море и дека 59 цивили биле евакуирани на 24 март.

Вечерва стартува летно сметање на времето

Ноќта помеѓу сабота и недела (25/26. 03.) стрелките на часовникот треба да се поместат еден час нанапред – во 2 часот, ќе се смета дека е 3 часот. Во речиси сите земји на Европа со тоа настапува летно сметање на времето.

Кај многу современи уреди, вклучувајќи ги паметните телефони, таблетите, компјутерите, прилагодувањето на времето се случува автоматски.

Летното сметање на времето ќе важи до 29 октомври, во 3 часот, кога ќе се врати зимското сметање.

Промената во летно или зимско сметање на времето, воведена првично во 1980 година заради заштеда на енергија, е спорна одамна. Се тврди дека заштедата на енергија е маргинална, а промената е неомилена кај луѓето.

Европската Унија и другите земји во Европа во 2002 г. одредија дека почетокот на летното сметање на времето е во последниот ден недела од март и трае до последниот ден недела од октомври.

При последното преминување на зимско сметање, во октомври 2022 г., Владата на Северна Македонија побара анализа од Министерството за економија за тоа дали евентуално останување на летното сметање може да значи заштеда на енергија, со оглед на најавите за енергетски тешка зима. Анализата го покажа спротивното, така што ноќта меѓу 29 и 30 октомври граѓаните во земјава, според воспоставената практика, ги поместија стрелките на часовниците за еден час наназад.

Нордиските воздушни сили ќе се обединат против руската закана

Илустрација , руски бомбардер

Воени претставници во четири нордиски земји најавија создавање на обединети воздушни одбранбени сили за да се спротивстават на согледаната закана од Русија.

Командантите на воздухопловните сили од Данска, Финска, Норвешка и Шведска на 24 март рекоа дека нивните воздушни сили ќе бидат интегрирани за да работат заеднички врз основа на стандардите на НАТО.

Командантот на данските воздухопловни сили, генерал-мајор Јан Дам, изјави за новинската агенција Ројтерс дека потегот е резултат на руската инвазија на Украина во 2022 година. Земјите имаат околу 400 модерни млазни ловци или во служба или по нарачка.

„Нашата комбинирана флота може да се спореди со голема европска земја“, рече Дам.


Норвешка има 57 борбени авиони Ф-16 и 37 борбени авиони Ф-35 со уште 15 од вторите по нарачка. Финска има по нарачка 62 авиони F/A-18 Hornet и 64 F-35, додека Данска има по нарачка 58 F-16 и 27 F-35. Шведска има повеќе од 90 авиони Грипенс.

Не е јасно колку од тие авиони се во функција. На потпишувањето во воздухопловната база Рамштајн во Германија минатата недела присуствуваше началникот на воздушната команда на НАТО, генерал Џејмс Хекер, кој исто така ги надгледува американските воздухопловни сили во регионот.

Македонија ќе ѝ донира 12 хеликоптери на Украина, а ќе купи 8 нови

Илустрација

Македонија ќе и донира 12 стари хеликоптери „ми-24“ на Украина. Оваа одлука ќе се разгледува в среда на владина седница на предлог на министерката за одбрана Славјанка Петровска. Таа во интервју за „360 степени“ на ТВ Алсат вели дека анализата на Генералштабот за тоа дали земјава може да ги донира хеликоптерите Ми-24 е завршена и дека на следната владина седница ќе биде доставен предлог за донесување на одлука со која Македонија ќе и донира 12 хеликоптери на Украина. Нагласи дека ваквата одлука нема да влијае на борбената готовност на Армијата.

„Сета опрема која што досега беше донирана, освен што е на барање на Украинците, ним им е потребна и тоа е опрема за која украинската армија е вешта во користењето, опрема која согласно нашите планови за модернизација веќе е на истекот на користење, нема да биде во составен дел на нашето вооружување и многу е извесно дека за кус временски период, ќе требаше да ни биде наплатено за да ја уништиме,“ рече министерката.

Дополнително Министерството за одбрана ќе набавува нови повеќенаменски хеликоптери, најверојатно осум на број, кои ќе имаат првенствено транспортна улога, а не борбена, изјави вчера во интервјуто Петровска. Таа изјави дека стигнати се пет понуди од различни држави и компании и во моментов се прави евалуација од страна на Интегриран проектен тим кој веќе во април треба да достави извештај до министерката. Намерата е леталата што ќе се купат да бидат повеќенаменски и освен за одбраната, да можат да се користат и за цивилната заштита и спасување.

„Кога се правени плановите за трансформација на нашата армија, утврдено е дека согласно нашите цели на способности и НАТО-цели на способности, борбената компонента во делот на хеликоптерската единица нема веќе да биде во функција, а ќе се набавуваат транспортни хеликоптери кои првенствено ќе имаат задача да ги завршуваат потребите на армијата, но, се разбира, ќе бидат оспособени да извршуваат и други задачи кои sе од поширок интерес за граѓаните.


Таа додава дека овие хеликоптери нема да се користат за борби.

„Не им е таа намената поради тоа што согласно плановите наши, борбената хеликоптерска единица не е дел од формацијата.“

Досегашните вкупно седум донации за Украина во воена опрема без последнава одлука за донација на хеликоптери изнесува околу 30 милиони евра, вели Петровска и додава дека за само помалку од една година Македонија беше поддржана од САД со 139 милиони долари, наменети за набавка на нова, најсофистицирана опрема.

Абазовиќ- Предвремени избори, но во правна процедура

Црногорскиот премиер во технички мандат Дритан Абазовиќ смета дека предвремени избори треба да има што е можно поскоро, но под правна процедура односно да се скрати мандатот на Парламентот на Црна Гора.

Тој во интервју за Глас Америка оценува дека Указот на претседателот Мило Ѓукановиќ за распуштање на Собранието и закажување избори за 11 јуни не е во согласност со таа процедура, бидејќи тој мора да го донесе указот врз основа на некои претходни одлуки.

„Тие одлуки треба да следат по одлуките на парламентот, односно на парламентарното мнозинство. Во спротивно, тој указ можеше да го донесе во август минатата година, или кој било ден минатата или оваа година, а не три дена пред првиот круг на претседателски избори, кога се проверува и неговата работа имајќи предвид дека тој е еден од кандидатите, рече Абазовиќ, кој е во посета на САД.

Руски пратеник бара забрана за активностите на Меѓународниот кривичен суд

Претседателот на долниот дом на рускиот парламент кој го поддржува Кремљ повика неговата земја да ги забрани активностите на Меѓународниот кривичен суд (МКС) откако судот издаде налог за апсење за можни воени злосторства на претседателот Владимир Путин.

Собранискиот спикер Вјачеслав Володин објави на социјалната платформа Телеграм на 25 март дека Русија треба да усвои закон со кој се криминализира секоја „поддршка или помош“ на Меѓународниот кривичен суд.

Меѓународниот кривичен суд распиша налог за апсење на Владимир Путин, обвинувајќи го рускиот претседател дека е одговорен за илегалната депортација на деца од Украина, што претставува воено злосторство.

Судот во соопштение наведува дека е распишана потерница и за Марија Лвова-Белова, руска функционерка за правата на децата, која наводно го насочувала отстранувањето на украинските деца во Русија.

Двајцата се осомничени дека „ги извршиле делата директно, заедно со други и/или преку други“, се вели во соопштението, додавајќи дека Путин не успеал „ да изврши соодветна контрола над цивилните и воените подредени кои ги извршиле дејствијата или дозволиле нивно извршување, и кои беа под негова ефективна власт и контрола, согласно одговорноста“.

Портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова, го нарече налогот „бесмислен“ бидејќи Русија не е потписничка на Римскиот статут на Меѓународниот кривичен суд и „не сноси никакви обврски“.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG