Достапни линкови

Вести

Продолжува вакцинацијата на македонски државјани во Србија

Празни шишиња од вакцините на ФајзерБионтек

Масовната вакцинација на македонските државјани продолжи и викендов во Србија, каде нашите државјани бесплатно се вакцинираат без пријавување само со потребните лични документи, јави дописникот на МИА од Белград. ајголем број се упатуваат на вакцинација во Врање, каде на избор им се вакцините на „Фајзер“ и „Синофарм“.

Според извештајот на Здравствениот дом во Врање, во саботата, на 12 јуни бројот на вакцинирани граѓани на Северна Македонија е 581, а во неделата имунизиран е 391 Македонец.

„Досега 4502 Македонци се вакцинирани во Врање“, изјави лекарот Д-р Слаѓан Младеновиќ од Здравствениот дом, кој додаде дека граѓаните на Македонија кои ја примиле првата доза во Ниш, Белград или некој друг град, нема да можат да се ревакцинираат во Врање, туку во градот каде што ја примиле првата доза.

Според „Јужни вести“, македонските граѓани во помал број доаѓаат и во Ниш и Сурдулица, каде во салата „Чаир“ од 8 до 20 часот дневно се вакцинираат околу 100 македонски граѓани, со вакцините на „Фајзер“ и „Синофарм“.

Од Здравствениот центар во Ниш наведуваат дека поголема гужва се очекува од 18 до 21 јуни, кога е терминот за повторна вакцинација на 5700 македонските граѓани кои во март во Србија ја примија „Астра Зенека“, кога вакцинирањето беше организирано преку Регионалната стопанска комора.

види ги сите денешни вести

И Додик и Тривиќ прогласија победа во претседателската трка во Република Српска

Жељка Цвијановиќ, кандидат за член на Претседателството на Босна и Херцеговина и Мирослав Додик, Бањалука, 3 октомври 2022 година

И двајцата кандидати во трката за функцијата претседател на автономната Република Српска во Босна и Херцеговина денеска ја објавија својата победа на вчерашните избори. „Победив како претседател на Република (на Српска). Благодарам“, рече лидерот на Сојузот на независни социјалдемократи (СНСД) и актуелен српски член на трипартитното претседателство Милорад Додик. Истото го најави и опозициската кандидатката на Партијата за демократски напредок (ПДП), Јелена Тривиќ, која рече: „Она што граѓаните на Република Српска можат да го очекуваат од мене е - јас сум Србинка, но ќе бидам претседател на сите граѓани на Република Српска“.

Во изборната ноќ, високиот претставник во БиХ донесе измени во Изборниот закон и Уставот

За време на неговиот победнички говор пред медиумите и поддржувачите, Додик, исто така, ја прогласи својата сојузничка и сопартијка Жељка Цвијановиќ за следен српски член на трипартитното претседателство. Опозицискиот кандидат за бошњачки член на Претседателството на БиХ, Денис Беќировиќ (СДП) прогласи победа над кандидатот на Партијата за демократска акција (СДА), Баир Изетбеговиќ, а Жељко Комшиќ за хрватскиот член на Претседателството на БиХ. Кандидатот на опозицијата во Република Српска за српски член на Претседателството на БиХ, Мирко Шаровиќ (СДС) го призна поразот од кандидатот на владејачката СНСД, Жељка Цвијановиќ. Босна се состои од два автономни региона: Република Српска со доминација на Срби и Федерацијата што ја делат Бошњаците или босанските муслимани и Хрватите, поврзани со слаба централна власт. Федерацијата е дополнително поделена на 10 кантони. На север се наоѓа и неутралниот округ Брчко.

ГЕРБ води на изборите во Бугарија

Бојко Борисов, избори, 02.10.2022.

Партијата ГЕРБ на бугарскиот екс-премиер Бојко Борисов е пред тесна победа на изборите, четврти за помалку од две години, додека гласачите бараа предвидливост од поранешниот лидер во услови на голема инфлација и војната во Украина. Излезните анкети на Галуп интернешнал и Алфа Рисрч покажаа дека централнодесничарската ГЕРБ добила 23,6, односно 25,5 отсто од гласачките ливчиња. Нејзиниот главен ривал, реформистот „Продолжуваме со промената“ на Кирил Петков, чиј кабинет падна во јуни, е на второ место со 19,5%, односно 19,9%. Доколку биде потврден, резултатот би бил најава за тешки коалициски разговори кои повторно би можеле да завршат со слаб парламент или дури и со други избори.

Екс-премиерот Борисов победува на изборите во Бугарија

Копретседателот на „Продолжуваме со промената“ Кирил Петков изјави дека нема да коалицираат со ГЕРБ, која победи на парламентарните избори во Бугарија, како и со Движењето за права и слободи. Асен Василев, копретседател на партијата ја честиташе победата на ГЕРБ-СДС и го призна поразот, велејќи дека тоа е избор на бугарскиот народ. ГЕРБ, според Василев, треба да ја преземе својата политичка одговорност. „Продолжуваме со промената“ ќе биде опозиција на оние кои победија на изборите во Бугарија, користејќи ги парламентарните можности“, рече тој.

Времето денеска: Претпладне сончево, попладне можен дожд

Претпладне сончево со мала до умерена облачност. Околу пладне и попладне ќе има локално зголемување на облачноста проследено со врнежи од дожд. Ќе дува умерен, а долж Повардарието засилен ветер од северен правец. Дневната температура ќе се движи од 14 до 26 степени. Во Скопје и околината слично време со дневна температура до 20 степени.

Во изборната ноќ, високиот претставник во БиХ донесе измени во Изборниот закон и Уставот

Избори во БиХ, 2 октомври, 2022

Високиот претставник во Босна и Херцеговина (БиХ) Кристијан Шмит донесе ненајавени измени на изборниот закон поврзани со структурата и функционирањето на Домот на народите на Парламентот на Федерацијата БиХ. Со нив се зголемува бројот на делегати во Домот на народите на Парламентот на ентитетот Федерација на БиХ (ФБиХ), со цел да се подобри функционалноста на овој ентитет и за обезбедување навремено спроведување на резултатите од изборите одржани денеска.

Одлуката за Домот на народите на ФБиХ подразбира секој од конститутивните народи на БиХ, Србите, Хрватите и Бошњаците, да има по 23 делегати, наместо досегашните 17.

„Со оваа распределба се коригира претераната застапеност на секој од трите конститутивни народи во кантоните каде што живеат мал број припадници на секоја од трите нации“, се вели во одлуката на Канцеларијата на високиот претставник.

Секој конститутивен народ во секој кантон би ја задржал можноста да има барем еден претставник во Домот на народите. Оваа мерка го зголемува и бројот на места во Клубот на останатите, од 7 на 11. Ова е првпат и Другите од сите кантони да бидат претставени во Домот на народите на Федерацијата на Босна и Херцеговина.

Притоа, од досегашните 58 делегати во Домот на народите на Федерацијата БиХ, бројот се зголемува на вкупно 80.

„Изборниот закон ќе биде изменет во врска со ова прашање и прашањето за примената на последниот попис на населението (2013 година) со цел да се усогласи со Уставот на Федерацијата Босна и Херцеговина“, стои во одлуката на високиот претставник.

Шмит, исто така, обезбедува навремен избор на делегати во Домот на народите во кантоналните собранија давајќи ѝ овластување на Централната изборна комисија (ЦИК) да ги прераспредели мандатите од оние кантони во кои кантонските собранија не ги исполнуваат своите обврски во дадениот рок.

Пакетот мерки содржи измени на Изборниот закон и Уставот на Федерацијата БиХ и исклучиво се однесува на постизборното конституирање на индиректно избраните органи. Шмит во својата изјава истакна дека неговата одлука никако не влијае на спроведувањето на резултатите од гласањето на изборите од 2 октомври, но и дека изборната реформа мора да продолжи.

„Ова не е и не може да биде широка реформа на изборниот закон што допрва треба да се спроведе“, рече Шмит, додавајќи дека останува подготвен лично да учествува во неа во наредниот период.

Пакетот мерки за функционалност е осма одлука на високиот претставник на Босна и Херцеговина откако го презеде мандатот во август 2021 година.

На општите избори во БиХ кои се одржаа денеска право на глас имаат над 3,3 милиони гласачи, кои избираа 518 членови на органите за државно, ентитетско и кантонално ниво на власт.

Според ЦИК, на гласање излегле 50 отсто од гласачите, но како што изјави претседателот на комисијата, Суад Арнаутовиќ недостасуваат бројки од дел од избирачките места. Притоа ЦИК примила 71 приговор за прекршување на избирачкото место во Босна и Херцеговина и 30 приговори за прекршување на изборниот молк. Евидентирани се 52 инциденти и 14 нарушувања на јавниот ред и мир.

Излезните анкети покажуваат дека ГЕРБ победува на изборите во Бугарија

Бојко Борисов, лидерот на ГЕРБ, гласа на избирачко место во Софија, 2 октомври 2022 година

Излезната анкета на агенцијата Галуп покажа дека ГЕРБ-СДС добила 24,6 отсто од гласовите на вонредните парламентарни избори во Бугарија, кои се четврти по ред во изминатите 18 месеци.

Според оваа анкета втори се „Продолжуваме со промената“ на Кирил Петков и Асен Василев со резултат од 18,9 отсто од гласовите. На третото место е Движењето за права и слободи(ДПС) кои добиваат 14,8 отсто.

На четврта позиција е БСП со 10,9 проценти по што следат националистичките „Преродба“ (10,1%), „Демократска Бугарија“ (7,4%) и „Има таков народ“ (4,6%) и партијата на поранешниот вршител на должноста премиер Стефан Јанев „Бугарски подем“ (4,0%).

Според оваа анкета, осум партии го пробиваат изборниот праг за влез во новото Народно собрание на Бугарија кое има 240 членови. Под прагот остануваат „Исправи се Бугарија“ (1,2 отсто) и ВМРО (0,9 отсто). За „не поддржувам никого“ гласале 3,3 отсто од гласачите.

Слични резултати даде анкетата и на „Алфа Рисрч“ каде ГЕРБ е на прво место со 25,5%, а „Продолжување на промената“ е втора со 19,9%, додека трета е ДПС со 14,4%. Според оваа анкета седум партии го имаат пробиено изборниот праг.

Избирачките места беа отворени во 7:00 часот по локално време, гласањето траеше до 20:00 часот.

Право на глас имаа 6 602 990 бугарски граѓани запишани во избирачкиот список на 11 636 избирачки места.

Според Галуп интернешнал Балкан, одѕивот на гласачите бил нешто повеќе од 35 отсто непосредно пред затворањето на избирачките места.

Прекинато е истекувањето гас од „Северен тек 1“

Сателитски поглед на истекувањето гас од гасоводот „Северен тек“ во Балтичкото Море, приближно 13 наутички милји југоисточно од островот Борнхолм, Данска.

Постигнат е стабилен притисок во оштетениот гасовод Северен тек 1, соопштија денеска властите во Данска, што укажува на тоа дека одливот на природен гас од последните истекувања сега е запрен.

Вкупно четири истекувања беа откриени на гасоводите Северен тек 1 и 2 во Балтичкото Море во близина на Данска и Шведска минатата недела.

И покрај тоа што ниту еден од гасоводот не бил во употреба во моментот на сомнителните експлозии, тие беа наполнети со гас што почна да излегува на површината на Балтичкото Море од 26 септември.

Вчера данската агенција за енергетика објави дека гасот повеќе не тече од гасоводот Северен тек 2.

Три истекувања, две во данската зона и едно во шведската зона, беа откриени минатата недела во двата главни руски подводни цевководи дизајнирани за транспорт на природен гас во Германија, додека Шведска на 29 септември соопшти дека нејзината крајбрежна стража открила и четврто истекување .

Инцидентите се случуваат во време на зголемени тензии меѓу Европа и Русија поради војната во Украина.

Иако и НАТО и Европската унија велат дека протекувањето на информациите било предизвикано од саботажа, тие досега се воздржуваа директно да ја префрлат вината на Русија.

Рускиот претседател Владимир Путин на 30 септември го обвини Западот дека ги саботира нафтоводите изградени од Русија, обвинение кое го негираа САД и сојузниците.

Лидерите на Европската унија ќе разговараат за безбедноста на клучната инфраструктура кога ќе се сретнат во Прага на 7 октомври.

„Саботажата на гасоводите „Северен тек“ е закана за ЕУ“, рече Шарл Мишел, кој претседава со состаноците на лидерите на ЕУ, во твит на 1 октомври по разговорите со данската премиерка Мете Фредериксен во Брисел.

„Ние сме решени да ја обезбедиме нашата критична инфраструктура. Лидерите ќе се осврнат на ова на претстојниот самит во Прага“, напиша тој.

Ристо Пенов е изборот на ЛДП за нов министер за локална самоуправа

Логото на ЛДП

Централниот одбор на ЛДП на синоќешната седница го прифати предлогот Ристо Пенов да биде наследник на Горан Милевски на местото министер за локална самоуправа, откако тој даде оставка од ова место и најави повлекување од лидерското место во партијата.

„Централниот одбор се заблагодари на досегашниот ангажман на Милевски, на успешното менаџирање со Министерството и на придонесот за регионалниот развој на државата“, соопштија од партијата.

Министерот за локална самоуправа Горан Милевски на 20 септември поднесе оставка до Владата, како што наведе, од лични причини. Неговата оставка во јавноста се поврзува со неговиот став за Францускиот предлог, различен од оној што го имаше владејачката коалиција, чиј член е и неговата Либерално-демократска партија (ЛДП).

Милевски беше против Францускиот предлог со кој дел од бугарските барања влегоа во преговарачката рамка со ЕУ како услов за повлекување на бугарското вето за почеток на преговорите на Македонија со ЕУ.

Сепак, двајцата пратеници од неговата партија во Парламентот, гласаа „за“ предлогот.

Пеново во јавноста пак е познат како поранешен градоначалник на Скопје во два мандари, во 1996 и 2000 година. По завршувањето на градоначалничката функција, Пенов беше пратеник во Собранието, исто така со два мандати.

Зеленски објави дека украинските војници целосно го контролираат Лиман

Украинскиот претседател Володимир Зеленски

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека украинските трупи имаат целосна контрола врз источниот град Лиман, стратешки град во регионот на Донбас од кој руските сили се повлекоа еден ден претходно.

Зеленски го даде краткиот коментар во видео клип објавен на неговиот канал Телеграм на 2 октомври.

„Од 12:30 часот, Лиман е целосно исчистен. Благодарам на нашите војници. Слава на Украина“, рече тој.

Повторното заземање на Лиман беше најзначајната победа на украинските сили на бојното поле во последните неколку недели, која следи по контраофанзивата во регионот Харкив на север, што ги зафати руските сили и запрепасти многу набљудувачи.

Лиман е сместен на крстосница и во него се пресретнува железницата, па аналитичарите велат дека украинските трупи најверојатно ќе го користат градот како место за понатамошен напредок кон исток.

Градот беше место на интензивни борби со денови, при што украинските трупи постепено го опколија, проценувајќи дека го бранат околу 5.000 руски војници.

Руското Министерство за одбрана на 1 октомври соопшти дека ги повлекува војниците од областа „поради создавање закана од опкружувањето“.

Непотврдени извештаи велат дека руските сили таму претрпеле големи загуби, а непознат број војници биле заробени.

Тоа беше последниот неуспех за рускиот претседател Владимир Путин, кој дојде еден ден откако тој ја прогласи анексијата на четири украински региони кои веќе со месеци се делумно окупирани од руските сили.

Регионот Доњецк, каде што се наоѓа Лиман, е еден од тие четири региони. Киев и Западот ја осудија декларацијата за анексија како нелегална и фарса.

„Ослободувањето на овој град во регионот на Доњецк е еден од клучните фактори за понатамошна деокупација на регионот Луганск“, напиша на Телеграм Серхи Хаидаи, шеф на воената управа на Луганск.

Декларацијата на Путин дека Русија го анектира Доњецк, заедно со Луганск, Керсон и Запорожје, беше голема ескалација од страна на Кремљ.

Набљудувачите рекоа дека тоа сигнализира натамошно вкопување од страна на руското раководство, што ги намалува изгледите за мировен договор.

Заедно со Крим, кој Москва го зазеде во 2014 година, четирите региони сочинуваат околу 20 отсто од Украина, вклучително и некои од нејзините најиндустриски развиени територии.

Киев соопшти дека нема да преговара со Москва се додека Путин остане на власт.

Во јужниот украински регион Керсон, украинските сили водеа паралелна контраофанзива која досега донесе неколку од драматичните придобивки забележани во Харкив.

Експертите велат дека руските команданти префрлиле некои од нивните најискусни и најспособни единици подалеку од Донбас во Керсон во август, во очекување на украинска контраофанзива.

ВМРО ДПМНЕ ја објави аферата „Броило“, СДСМ негира дека е вмешан премиерот Ковачевски

Илустративна фотографија

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ и член на извршниот комитет на партијата, Миле Лефков ја објави т.н. афера „Броило“, во која тврди дека премиерот Димитар Ковачевски се здружил со неговиот кум Горанчо Паунов за преку фирмата Пиксел груп да инкасираат милиони евра преку монопол на пазарот со фотоволтаични панели. Од СДСМ ги негираа овие информации и велат дека премиерот не е дел од сопствеништвото на компанијата.

Лефков најави дека во периодот кој следува ќе откријат детали како во „Броило“ фирми блиски до Ковачевски вртат милиони евра и во име на партијата го повика премиерот да каже каква е неговата вмешаност. Тој рече дека Пиксел груп како фирма основана од Ковачевски и Паунов е вмешана во бизниси во вредност од 26 милиони евра. Пиксел груп, според Лефков, е централната фирма во аферата.

„Аферата броило зазема димензии од десетици милиони евра, кога пред месец и половина, Пиксел груп најави дека влегува во фаза на инвестиција во фабрика за производство на соларни панели во индустриската зона во Тетово, во вредност од 54 милиони евра. Ова е зона во која инвеститорите имаат даночни и царински ослободувања, а според написите во медиумите се очекува да потпишаат и договор за државна помош“ вели Лефков.

Тој тврди дека фирмата е регистрирана под името АЕ Солар АД Тетово, како заедничка на Пиксел груп која поседува 40%, и 60% што ја поседува фирма од Бугарија, а Паунов е поставен за еден од двајцата извршни директори. Вели дека инвестицијата на Пиксел груп треба да биде 21.6 милиони евра, соодветно на процентот на учество.

„Со тоа, Ковачевски како премиер, ќе му потпише договор за државна помош, на кумот Горанчо Паунов како извршен директор на фирмата, во која 40% од сопственоста е на Пиксел груп, основана заедно со Ковачевски. И сето ова се случува во период откако друга бугарска фирма најави инвестиција во ФЕЦ Осломеј, каде државата е партнер со 18.5%. Па оттука се поставува прашањето дали панелите произведени во фабриката во Тетово ќе завршат во ФЕЦ Осломеј, каде државата е застапена со 18.5%? И каква е улогата на Ковачевски кој се јавува како основач на фирмата која е во кругот на бизнис интересите од оваа шема, но сега и како премиер?“ , прашува Лефков кој фрла сомнеж за монополизирање на пазарот за фотоволтаични панели преку тетовската фабрика.

Од СДСМ велат дека Ковачевски повеќе од 2 години не е дел од сопствеништвото на Пиксел груп.

„Конкретно за оваа компанија Пиксел Гроуп Доо Скопје, Димитар Ковачевски не е дел дел од сопственичката структура, ниту пак е сопственик. Уште на ден 28.09.2020 г Димитар Ковачевски во целост го повлече износот на финансиските средства вложени за обезбедување на почетната ликвидност на компанијатa. Тоа е јавно соопштено, за да може целосно да се посвети на функцијата којашто тогаш ја извршуваше, земеник министер за финансии. Сето ова може да види и во Анкетниот лист на премиерот“, одговори Даниела Марковска, пратеничка на СДСМ.

Таа вели дека ВМРО-ДПМНЕ шири лаги и го напаѓа претседателот Ковачевски затоа што е чесен и работи за граѓаните „додека Мицкоски се кара за тендери и провизии“.

„Дека станува збор за фабрикувана манипулацијата на ВМРО-ДПМНЕ се гледа и од тоа што споменуваат државна помош за компаниите, којашто се однесува на сите компании кои исполниле услови“, додава Марковска.

Полицијата го пронајде телото на Ердон Рамадани, 22-годишникот што со автомобил излета во Вардар

Илустративна фотографија

Идентификувано е телото кое претпладнево беше пронајдено во водите на реката Вардар. Се работи за Ердон Рамадани, 22 - годишникот од Куманово кој на 27 септември со автомобил фолксваген голф излета од автопатот во реката Вардар, од мост кај селото Желино.

„По наоѓање на телото, извршена е идентификација од најблиските членови на семејството на Е.Р. . Извршен е преглед од лекар од Судска медицина, додека Јавен обвинител наредил обдукција на телото“, информираше Марјан Јосифоски, портпарол на СВР Тетово.

По Рамадани се трагаше изминатите пет дена, а телото беше пронајдено од тетовските полицајци, кај бетонски мост во близина на касарната Еребино.

„Најден е младиот кумановец, во реката Вардар. Благодарност до сите спасувачки екипи кои придонесоа во текот на сите овие денови. Длабоко сочувство до семејството“, порача преку социјалните мрежи Блерим Сејдуи, градоначалникот на Желино.

Во потрагата учествуваа повеќе институции, а беа вклучени нуркачи и кучиња трагачи.

Папата Франциск го повика Путин да ја запре „оваа спирала на насилство и смрт“

Папата Франциск на неделната молитва во Ватикан

Папата Франциск го повика рускиот претседател Владимир Путин да ја запре „оваа спирала на насилство и смрт“ поради војната во Украина.

Изјавата на папата дадена на денешната неделна јавна молитва на плоштадот Свети Петар во Ватикан, е една од најсилните што ги има дадено од инвазијата на 24 февруари.

„Мојот апел најпрво е упатен до претседателот на Руската Федерација, молејќи го да ја запре, исто така, заради љубовта кон својот народ, оваа спирала на насилство и смрт“, рече Францис.

„Од друга страна, тажен од огромното страдање на украинското население по претрпената агресија, упатувам подеднакво уверлив апел до претседателот на Украина да биде отворен за сериозни мировни предлози“, рече тој.

Римокатоличкиот водач, исто така, го осуди зголемениот ризик од нуклеарна војна, нарекувајќи го „апсурден“.

„Длабоко жалам за сериозната ситуација што се појави во последните денови, со понатамошни дејствија спротивни на принципите на меѓународното право. Всушност, тоа го зголемува ризикот од нуклеарна ескалација, до степен на страв од неконтролирани и катастрофални последици ширум светот“, рече тој.

Коментарите на папата дојдоа два дена откако Путин одржа жесток говор во Кремљ во кој објави дека Русија анексира четири региони на Украина кои се делумно окупирани од руските сили.

Во говорот на 30 септември, Путин упати и прикриени закани за употреба на нуклеарно оружје во конфликтот, повторувајќи ги претходните изјави во кои тој го предупреди Западот дека „ова не е блеф“.

Радев вели дека Бугарија е подготвена да го зголеми извозот на струја во Македонија, согласно ЕУ правилата

Претседателот на Бугарија Румен Радев

Претседателот на Бугарија Румен Радев изјави дека Бугарија е подготвена да го зголеми својот извоз во Македонија, во согласност со правилата на европскиот енергетски пазар и бугарското законодавство и интересот на бугарските граѓани и бизниси.

Тој додаде дека вчера, заедно со македонскиот претседател Стево Пендаровски и претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, разговарале за можностите ЕУ финансиски да ги поддржи можностите на Северна Македонија за да се избегне евентуална ликвидносна криза во зима во однос на снабдувањето со електрична енергија во земјава.

Останатите политички разговори меѓу двете земји, според Радев, се одвиваат во нормална атмосфера на меѓусебно почитување и пријателство, но како што истакна бугарскиот претседател, многу е важно во Република Северна Македонија да се разбере дека спроведувањето на билатералните обврски треба да продолжи што е можно поскоро. Тој потсети дека вистинските преговори за членството на Македонија во ЕУ согласно преговарачката рамка не се започнати, а ќе почнат, како што рече, кога земјата ќе ги вклучи Бугарите во својот Устав.

„Очекувам државниците во нашата пријателска земја да покажат политичка мудрост и да ја градат европската иднина на Република Северна Македонија ослободена од идеологиите на минатото“, вели бугарскиот претседател Румен Радев.

Тој вчера во Софија, по церемонијата за пуштањето на новиот интерконектор за гас меѓу Бугарија и Грција, се сретна со македонскиот претседател Стево Пендаровски и претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, каде тема на разговор била енергетската криза и условите под кои Бугарија, која е членка на ЕУ може да испорача струја за Македонија, земја што се уште не е дел од Унијата.

Во Бугарија денеска се оддржуваат нови предвремени парламентарни избори, четврти во последните 18 месеци.

Русија го блокираше музичкиот сервис СаундКлауд поради ширење „лажни информации“

Илустративна фотографија

Руските регулатори наводно ја блокирале веб-страницата на апликацијата за стримање музика СаундКлауд (SoundCloud), повикувајќи се на „лажни информации“ за војната во Украина.

Руските новински агенции ТАСС и Интерфакс денеска соопштија дека набљудувачката служба за комуникации Роскомнадзор ја блокирала страницата на барање на канцеларијата на Генералното обвинителство.

„Роскомнадзор го ограничи пристапот до услугата СаундКлауд во врска со поставување материјали што содржат лажни информации поврзани со природата на специјалната воена операција на територијата на Украина“, ја цитира Интерфакс објавата на регулаторот.

Според некои извештаи, оваа одлука влијае само на веб-страницата СаундКлауд, бидејќи мобилната верзија на апликација сè уште е достапна во Русија.

Од инвазијата на Украина на 24 февруари, руските власти ги засилија напорите да ги цензурираат информациите и критиките за војната.

Пратениците усвоија закон веднаш по инвазијата со кој се криминализира „дистрибуцијата на лажни информации“ за руските вооружени сили, а обвинителите обвинија десетици луѓе.

Регулаторот го спречи пристапот до Твитер и ги забрани Фејсбук и Инстаграм на компанијата Мета.

Нејасно е зошто властите сега се префрлија против СаундКлауд. Сепак, некои медиумски извештаи велат дека емитувањата на рускиот сервис на РСЕ може да бидат главната причина.

СаундКлауд во Русија го користеа не само медиумите, туку и независните музичари, авторите на подкасти и други.

По инвазијата, Канцеларијата на јавниот обвинител побара СаундКлауд и другите подкаст платформи да ги отстранат подкастите на независната веб-страница за вести Медиазона и објавите поврзани со војна од БиБиСи, Докса и други медиуми.

Гувернерката Ангеловска-Бежоска: Централните банки да се фокусираат на одржување ценовна стабилност

Гувернерката на Народна банка Анита Ангеловска - Бежовска

Во услови на изразени инфлациски притисоци централните банки мора да останат фокусирани на среднорочната ценовна стабилност, што бара нормализирање на монетарната политика, смета гувернерката на Народната банка на Република Северна Македонија, Анита Ангеловска-Бежоска при што додава дека при нормализирањето на монетарната политика овие банки водат сметка за ефектите врз економскиот раст и стабилноста на финансискиот систем.

Ставот е пренесен во соопштението на банката по учеството на гувернерката на Самитот на министри за финансии, гувернери на централни банки и директори на даночни управи, насловен „Финансиска и монетарна стабилност на регионот во услови на изразени геополитички ризици“, кој се одржа во Црна Гора.

На самитот било потенцирано значајното забрзување на инфлацијата во сите земји во регионот, која во просек достигна 13,5 проценти, како и притисоците од енергетскиот шок врз девизните пазари што резултираше со потреба од затегнување на монетарните политики во регионот. Ова, се додава во соопштението, доаѓа до израз откако ФЕД и ЕЦБ во неколку наврати ги зголемија каматните стапки, а ФЕД веќе ја намалува ликвидноста од пазарите што помал простор за маневар на останатите централни банки.

„Доколку централните банки во регионот не преземаат мерки кои ќе го следат циклусот на ФЕД и ЕЦБ, тогаш може да се соочат со ризици за капитални одливи или помали капитални приливи, а со тоа и зголемени притисоци на девизниот пазар“, смета гувернерката.

Сите учесници на панелот се согласиле дека одржување на стабилноста на девизниот курс е од исклучително значење за стабилизирање на инфлацијата, се додава во соопштението на Народна банка.

МААЕ бара ослободување на уапсениот директор на украинската централа Запорожје

Рафаел Гроси, генерален директор на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ)

Нуклеарното тело на Обединетите нации повика на ослободување на директорот на најголемата нуклеарна централа во Украина, кој наводно бил киднапиран од руска воена патрола.

Повикот испратен од страна на шефот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), Рафаел Гроси, дојде еден ден откако Ихор Мурашов беше приведен додека патувал меѓу централата Запорожје и градот Енерходар.

Мурашов „беше изваден од автомобилот и со врзани очи однесен во непознат правец“, соопштија вчера од Енерхоатом, украинската државна компанија која ја надгледува работата на централата.

Гроси „изрази надеж дека Мурашов ќе се врати во своето семејство безбедно и брзо, и ќе може да ги продолжи своите важни функции во фабриката“, објави МААЕ на Твитер.

Притворот на Мурашов имаше „многу значајно влијание“ врз него и врз стандардите за нуклеарна безбедност и безбедност, соопшти агенцијата.

Нејасно е зошто е приведен Мурашов. Руските власти не дадоа изјава за приведувањето.

Фабриката и околината се под контрола на руските сили од март, додека украинскиот персонал продолжи да работи во централата.

Нејзиниот последен реактор беше затворен во септември поради гранатирање во нејзина близина. Киев и МААЕ предупредуваат на можноста од еколошка катастрофа поради гранатирањата.

Русија ги отфрли повиците за создавање демилитаризирана зона околу централата во Запорожје.

Минатиот месец одборот на гувернери на МААЕ донесе резолуција со која се повикува Русија да ја прекине окупацијата на централата и „веднаш да ги прекине сите дејствија“ против неа и „било кој друг нуклеарен објект во Украина“.

Русија и Кина гласаа против резолуцијата.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG