Достапни линкови

Протест на бегалци и мигранти во кампот Липа во БиХ

Бегалците и мигрантите во кампот Липа протестираа во неделата за време на посетата на претставниците на властите на Босна и Херцеговина и кантонот Уна-Сана. Мигрантите престојуваат во шаторите поставени од припадниците на вооружените сили на БиХ. Во саботата, 2 јануари, мигрантите одбија храна од Црвениот крст на Бихаќка, барајќи да бидат префрлени во поранешниот логор „Бира“ во Бихаќ. Властите на кантонот Уна-Сана продолжуваат да се спротивставуваат на преместувањето на мигрантите во „Бира“, и покрај одлуката на Советот на министри на БиХ, мигрантите да бидат преместени.

Вчитај повеќе

16x9 Image

Гоце Атанасов

Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

Фејсбук форум

Категории

XS
SM
MD
LG